Apple umieści wykrywacz szkodliwych gazów w iPhone`ach i Apple Watch

Apple umieści wykrywacz szkodliwych gazów w iPhone`ach i Apple Watch

Apple jest na kursie do przekształcenia swoich produktów w urządzenia sprawujące kompleksową pieczę nad zdrowiem użytkownika, a ich najnowszy patent ma pozwolić na kolejny krok w dostarczaniu informacji o czynnikach środowiskowych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ekipa z Patently Apple zauważyła nowy wniosek Apple ukazujący integrację czujników szkodliwych gazów w Apple Watch oraz w iPhone'ach. Z dokumentów wynika, że urządzenia mają mieć możliwość wykrywania przede wszystkim tlenku węgla, który będąc bezzapachowym, bezsmakowym i pozbawionym koloru gazem, stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia. To jednak nie koniec, bo patent wskazuje, że sensory będą w stanie wykryć również inne szkodliwe gazy jak ozon, dwutlenek azotu, tlenek azotu, metan, dwutlenek siarki oraz lotne związki organiczne.

Wykrywacz szkodliwych gazów upchnięty do smartwatcha? Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika.

fot. CNBC

Wszystko to będzie możliwe dzięki miniaturowemu czujnikowi rozpoznającemu wymienione substancje, który ma być umieszczony w obudowie głównego urządzenia. W patencie posłużono się Apple Watch jako przykładem. Widać tu jednak pewien problem, gdyż czujnik gazu będzie wymagał dodatkowego otworu w Apple Watch, co oznacza, że producent będzie musiał wymyślić jak pogodzić działanie urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu normy IP68, która oznacza wodoodporność. A jest nad czym główkować, bo sensor gazów, który zawsze można mieć przy sobie, mógłby się okazać nieocenionym dodatkiem. Urządzenie mogłoby monitorować jakość powietrza wokół użytkownika, oznajmiając kiedy założyć maskę, co przydałoby się w miastach z dużym stężeniem smogu oraz obszarach przemysłowych.

Nowe rozwiązanie mogłoby również pomagać osobom pracującym w zawodach podwyższonego ryzyka, gdzie szkodliwe gazy są szczególnie niebezpieczne - jak górnictwo. Patent ten został złożony dopiero w ubiegłym roku, także upłynie jeszcze sporo czasu zanim zobaczymy faktyczną integrację z Apple Watch, jednak jest to kolejny znak, że firma chce stworzyć uniwersalne narzędzie do dbania o zdrowie. Nie tak dawno Apple odpowiedziało na pytanie o to jak się odnajdują w obliczu zmian klimatycznych. Firma odpowiedziała, że urządzenia Apple będą miały mieć możliwość ostrzegania przed gwałtownymi zmianami pogodowymi, co dodatkowo obrazuje kierunek jaki obrała sobie firma.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple umieści wykrywacz szkodliwych gazów w iPhone`ach i Apple Watch

 0