Apple grozi ogromna kara. Google i Meta również na celowniku Komisji Europejskiej

Apple grozi ogromna kara. Google i Meta również na celowniku Komisji Europejskiej

UE przyjęła ustawę o europejskich rynkach cyfrowych (DMA) w listopadzie zeszłego roku, ale firmy takie jak Google i Apple musiały zastosować się do niej dopiero na początku tego roku. Pomimo udoskonalenia swoich zasad i procedur Apple może stać się pierwszym gigantem technologicznym uznawanym przez Unię za „strażnika”, który zostanie ukarany grzywną na mocy nowego prawa. Komisja Europejska twierdzi, że firma w dalszym ciągu nieuczciwie ogranicza deweloperom informowanie klientów o niższych cenach na alternatywnych platformach handlowych.

Komisja Europejska w orzeczeniu wstępnym stwierdziła, że ​​Apple naruszył ustawę o rynkach cyfrowych (DMA). KE twierdzi, że zasady i opłaty obowiązujące w App Store uniemożliwiają twórcom aplikacji kierowanie konsumentów do alternatywnych kanałów zakupów. Apple może zapoznać się z dokumentacją dochodzenia i zakwestionować zarzuty na piśmie, zanim Komisja wyda ostateczną decyzję do marca 2025 r.

Apple może stać się pierwszym gigantem technologicznym uznawanym przez Unię za „strażnika”, który zostanie ukarany grzywną na mocy nowego prawa.

Jeśli prawnicy giganta z Cupertino nie zdołają przekonać Komisji, Apple może zostać ukarany grzywną w wysokości 10 procent swoich rocznych światowych przychodów, czyli około 38,3 miliarda dolarów. Komisja Europejska prowadzi już drugie dochodzenie, które może skutkować ponownym naruszeniem i drugą karą w wysokości 20 procent. Google i Meta stoją w obliczu podobnych dochodzeń, Apple po prostu było pierwsze w kolejce.

apple

DMA nakłada na deweloperów obowiązek informowania klientów o tańszych opcjach zakupu i umożliwienia im kupowania aplikacji za pośrednictwem tych kanałów. Komisja twierdzi, że warunki handlowe Apple ograniczają tę swobodę. W szczególności zasady Apple uniemożliwiają programistom udostępnianie informacji o cenach w swoich aplikacjach i promowanie ofert za pośrednictwem alternatywnych kanałów dystrybucji. Chociaż Apple zezwala na umieszczanie w aplikacji łączy do zewnętrznych stron internetowych, nakłada jednak kilka ograniczeń, które utrudniają programistom pełne wykorzystanie tych linków do komunikacji i przeprowadzania transakcji z klientami.

Dodatkowo KE skrytykowała Apple za pobieranie wygórowanych opłat. Chociaż Apple jest uprawniony do pobierania opłat za ułatwienie początkowego pozyskiwania klientów za pośrednictwem App Store, twierdzi, że opłaty pobierane przez Apple przekraczają to, co jest konieczne. Na przykład Apple pobiera 27-procentową prowizję od każdego zakupu dokonanego w ciągu siedmiu dni od kliknięcia przez użytkownika linku prowadzącego na zewnątrz z aplikacji.

W odpowiedzi Apple oświadczyło, że wprowadziło zmiany w celu zapewnienia zgodności z DMA i ma pewność, że jego plany spełniają wymogi prawne. Apple twierdzi, że na nowych warunkach ponad 99 procent programistów zapłaciłoby takie same lub niższe opłaty i podkreśla swoje ciągłe zaangażowanie we współpracę z organami regulacyjnymi. MacDailyNews zauważa, że ​​podobna niepewność regulacyjna DMA skłoniła technologicznego giganta do opóźnienia wprowadzenia narzędzi Apple Intelligence AI i innych funkcji w UE.

W odrębnym dochodzeniu komisja zbadała pobieraną przez Apple „opłatę za technologię podstawową” i inne wymogi umowne wobec zewnętrznych twórców aplikacji i sklepów z aplikacjami. Opłata ta dotyczy instalacji aplikacji z różnych źródeł, w tym ze sklepu App Store, alternatywnych rynków lub stron internetowych programistów, przy czym pierwszy milion instalacji jest bezpłatny, a później pobierana jest opłata w wysokości 0,50 euro za instalację.

To nowe dochodzenie zbada kilka innych praktyk i warunków Apple, w tym wieloetapowy proces pobierania i instalowania alternatywnych sklepów z aplikacjami lub aplikacji na iPhone'ach oraz kryteria kwalifikowalności nałożone na programistów. Przeanalizuje także wymóg „członkostwa o dobrej opinii” w programie Apple Developer Program oraz kontrole stosowane przez Apple w celu sprawdzenia poprawności aplikacji i alternatywnych sklepów z aplikacjami pod kątem sideloadingu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple grozi ogromna kara. Google i Meta również na celowniku Komisji Europejskiej

 0