Apple i Google wycofały aplikację LinkedIn z Rosji

Apple i Google wycofały aplikację LinkedIn z Rosji

Kilka miesięcy temu rosyjskie władze postanowiły zablokować społecznościowy portal LinkedIn, służący do budowania profesjonalnych sieci kontaktów. Można było jeszcze do niedawna korzystać z niego za pomocą aplikacji na iOS i Android, ale od dzisiaj zablokowano obydwie opcje.

Według nowych praw dotyczących ochrony danych osobowych, informacje o obywatelach Rosji powinny być przechowywane wyłącznie na serwerach znajdujących się na terytorium państwa rosyjskiego. Tym samym miliony użytkowników z Rosji straciło dostęp do serwisu LinkedIn.

Od jakiegoś czasu witryna LinkedIn była zablokowana przez większość tamtejszych dostawców internetu, ale można było z niej korzystać za pomocą oficjalnej aplikacji ze sklepiku Apple App Store i Google Play Store. Obydwie firmy właśnie zgodziły się na usunięcie swojego oprogramowania z rosyjskiego regionu.

Rząd amerykański był głęboko tym faktem zasmucony, twierdząc, że stwarza to niebezpieczny precedens do dowolnego blokowania jakichkolwiek stron internetowych w Rosji. Co bardziej interesujące, decyzja rządu rosyjskiego jest wybiórcza, gdyż w podobny sposób działa między innymi Facebook, wobec którego nie zastosowano żadnych ograniczeń.

Już wcześniej Władimir Putin wyraził obawy odnośnie Microsoftu, który przejął niedawno LinkedIn. Prezydent Rosji obawiał się szpiegowania na rzecz rządu USA i rozważał całkowite wyparcie zagranicznego software'u, w tym Windowsa i Office'a, i zastąpienie go rodzimym oprogramowaniem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple i Google wycofały aplikację LinkedIn z Rosji

 0