Apple Intelligence dalej prezentuje fałszywe nagłówki

Apple Intelligence dalej prezentuje fałszywe nagłówki

Kilka tygodni temu BBC i Reporterzy bez Granic skrytykowali narzędzie Apple Intelligence do podsumowania powiadomień opartego na sztucznej inteligencji, które udostępniono w Wielkiej Brytanii, za fake newsy. Jeden z nagłówków rzekomo pochodzący od BBC sugerował, iż Luigi Mangione, oskarżony o morderstwo CEO UnitedHealthcare Briana Thompsona, popełnił samobójstwo. W rzeczywistości mężczyzna przebywa w areszcie w stanie Pensylwania. Jak się okazuje funkcja dalej dostarcza niesprawdzone treści.

Pod koniec grudnia funkcja Apple Intelligence służąca do podsumowywania i prezentowania wybranych wydarzeń ze świata znalazła się w centrum kontrowersji. Narzędzie nie jest skuteczne i potrafi wprowadzać w błąd, co udowodniło 13 grudnia udostępniając w ramach automatycznego podsumowywania nagłówek z fałszywą informacją o Mangione. Jakby tego było obok niego umieszczono dwa prawdziwe newsy dotyczące obalenia reżimu Baszara al-Assada w Syrii i aktualizacji dotyczącej prezydenta Korei Południowej, Yoona Suk Yeola. Dziennikarze wezwali Apple do wyłączenia podsumowań po tym zdarzeniu, ale czy coś się od tamtej pory zmieniło? Otóż nie.

Apple Intelligence dalej wprowadza użytkowników w błąd prezentując im fałszywe nagłówki

Jak się okazuje nie zaszły konkretne zmiany w narzędziu AI i ostatnio użytkownicy dostrzegli nagłówek sugerujący, że Luke Littler zawodnik darta wygrał Mistrzostwa Świata PDC, zanim jeszcze rozegrał finałowe spotkanie. Jeszcze inny nagłówek wygenerowany przez sztuczną inteligencję, którą zobaczyli posiadacze iPhone'ów głosił, że Rafael Nadal jest homoseksualistą.

Apple Intelligence fake news

Do sprawy odniosło się BBC, które w komunikacie napisało: „Niezbędne jest, aby Apple pilnie naprawiło ten problem — ponieważ zdarzyło się to już wiele razy. Jako najbardziej zaufana organizacja medialna na świecie, kluczowe jest, aby odbiorcy mogli zaufać wszelkim informacjom lub materiałom dziennikarskim publikowanym w naszym imieniu, w tym powiadomieniom”.

Funkcja, którą można wyłączyć

Apple promuje swoje narzędzie jako sposób na wygodne przeglądanie długich powiadomień w skróconej formie, jednak kolejne wpadki podważają zaufanie do tej technologii. Na szczęście narzędzie da radę wyłączyć w ustawieniach systemu. W tym celu przechodzimy do Ustawienia -> Powiadomienia -> odznaczamy Podsumuj powiadomienia. Warto pamiętać, że nie wszystkie funkcje Apple Intelligence są dostępne dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej (zmieni się to w kwietniu, gdy usługa oficjalnie zadebiutuje w UE). Jeżeli więc nie widzicie przytoczonej opcji w ustawieniach to znaczy, że nie jest ona oferowana. Wielka Brytania jest poza UE, więc tam to rozwiązanie jest wdrożone.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple Intelligence dalej prezentuje fałszywe nagłówki

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł