Apple: Komputery Mac oparte o ARM będą dalej wspierać Thunderbolt

Apple: Komputery Mac oparte o ARM będą dalej wspierać Thunderbolt

Gwałtowne przejście Apple z procesorów Intela na procesory ARM, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych punktów zwrotnych dla firmy. Jednak Thunderbolt nadal zajmuje istotne miejsce w przyszłych komputerach Mac, chociaż prawdę mówiąc, jego obecność do tej pory w pewien sposób zależała od obecności procesora Intel w tym samym systemie. W tym tygodniu Intel szczegółowo przedstawił swój nowy standard Thunderbolt 4, który choć nie wprowadza ulepszeń w prędkości, to stanowi ewolucję Thunderbolt 3 w prawie każdym innym względzie. Problem w tym, że podobnie jak w przypadku każdego nowego standardu, wiele osób zastanawia się, którzy producenci będą chętni na wprowadzenie nowych rozwiązań. AMD nie widzi powodu, by interesować się Thunderbolt 4, mimo że jest to w zasadzie USB4 z lepszymi możliwościami i wyraźnym brandingiem. Wraz z wprowadzeniem Thunderbolt 4 wzrośnie też cena certyfikacji kabli, co oczywiście przełoży się na końcową ich cenę.

Apple rozwiało wątpliwości użytkowników, oznajmiając, że komputery oparte o ARM będą dalej oferować wsparcie dla Thunderbolt.

Inaczej do sprawy podchodzi Apple. Choć początkowo firma nic nie wspominała o Thunderbolt 4 w nadchodzących komputerach Mac z procesorami ARM, to teraz dodaje: "jesteśmy zaangażowani w przyszłość Thunderbolt i będziemy wspierać je w komputerach Mac z układami Apple", odsuwając na bok rozterki użytkowników, którzy obawiali się, że firma wkrótce może zrezygnować z obsługi tego portu w swoich produktach. Dalsze wspieranie Thunderbolt przez Apple ma sens. W końcu jest to technologia opracowaną wspólnie z Intelem, aby zapewnić szybką i elastyczną łączność z platformą Mac. Jednak Apple znane jest z radykalnych rozwiązań i usuwania popularnych technologii, jeśli nie są już zgodne z ich wizją przyszłości.

Teraz gdy Apple wyjaśniło swoje stanowisko w sprawie nowej technologii Intela, użytkownicy mogą być pewni, że będą mogli korzystać z istniejących urządzeń i akcesoriów Thunderbolt w przyszłych komputerach Mac. Thunderbolt 4 jest również wstecznie kompatybilny z Thunderbolt 3, a ponieważ jest zgodny z USB4, zaoferuje to, co najlepsze z obu rozwiązań. Komputer Mac oparty o platformę ARM, który Apple pokaże jeszcze w tym roku, będzie pierwszym urządzeniem ARM z obsługą Thunderbolt. Oznacza to również, że Apple znalazło sposób na dodanie wymaganych funkcji bezpieczeństwa dla specyfikacji Thunderbolt 4 w systemie wyposażonym w procesor oparty o ARM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple: Komputery Mac oparte o ARM będą dalej wspierać Thunderbolt

 0