Apple M1X ma zaoferować 12 rdzeni. Co już wiemy o nowym procesorze?

Apple M1X ma zaoferować 12 rdzeni. Co już wiemy o nowym procesorze?

Apple zamierza wprowadzić do sprzedaży najnowsze laptopy z serii MacBook, które otrzymają autorski procesor M1X. Jego nieoficjalna specyfikacja trafiła do sieci i wiele wskazuje na to, że Intelowi rośnie mocny konkurent. To układ reprezentujący linię Apple Silicon oparty na architekturze ARM z 12-rdzeniami podzielonych na osiem rdzeni Firestorm oraz cztery Icestorm. Posiada on taktowanie na poziomie 3,2 GHz i powstaje w 5 nm procesie technologicznym. Do tego GPU z maksymalnie 16 GB VRAM-u oraz 256 jednostkami wykonawczymi. Zakładając, że parametry są prawdziwe, M1X zostanie wyposażony w więcej rdzeni niż M1, który dostał 8 rdzeni + 8 rdzeni dla karty graficznej + 16-rdzeniowy silnik neuronowy. Producent ma także pracować nad kolejną konfiguracją procesora z 16 oraz 32 rdzeniami.

Apple M1X to 12-rdzeniowy procesor z taktowaniem na poziomie 3,2 GHz.

Apple M1X ma zaoferować 12 rdzeni. Co już wiemy o nowym procesorze?

Maksymalnie TDP Apple M1X wyniesie 45 W, a procesor podobno obsłuży do maksymalnie 32 GB pamięci RAM (LPDDR4X-4266), USB 4, PCIe 4.0 czy Thunderbolt 4. Ponadto komputer z takim CPU podepniemy do nawet trzech monitorów, co powinno przydać się osobom stawiającym na wielozadaniową pracę. Wychodzi więc na to, że Apple zamierza zaproponować całkiem solidną propozycję, aczkolwiek do przytoczonych informacji należy podchodzić z dystansem do momentu ich ewentualnego potwierdzenia. Zapowiedź CPU powinna odbyć się w drugim kwartale 2021 roku. Tak jak wspominaliśmy procesor trafi do MacBooków 2021, które zdaniem analityków przejdą największą zmianę względem poprzedników z ostatnich kilku lat - przykładowo zniknie dotykowy pasek Touch Bar na rzecz fizycznych przycisków.

Mówi się, że MacBook Pro 2021 w wielu aspektach zamierza czerpać z innych urządzeń producenta, czego idealnym przykładem mają być krawędzie konstrukcji rodem z iPada Pro 2018. Jakiś czas temu analitycy sugerowali, że Apple wykorzysta 50% mocy przerobowych w fabrykach TSMC pozostającym największym na świecie kontraktowym producentem półprzewodników, z którego usług korzystają AMD, Qualcomm, MediaTek oraz Huawei. Tutaj należy zaznaczyć, że przychody w branży półprzewodników wzrosły w 2020 roku o 23% do 82 miliardów dolarów i w obecnym roku spodziewany jest kolejny wzrost od 13% do 16%.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple M1X ma zaoferować 12 rdzeni. Co już wiemy o nowym procesorze?

 0