Apple M2 Ultra oskalpowany. Zobaczcie, co kryje się w środku

Apple M2 Ultra oskalpowany. Zobaczcie, co kryje się w środku

Samo skalpowanie procesorów to nie nowość. Nowością jest skalpowanie procesorów Apple. Jeden z użytkowników Twittera podjął się tego zadania biorąc sobie za cel najnowszy i zarazem najmocniejszy chip Apple - M2 Ultra. Pod IHS kryje się naprawdę sporo, a sam chip jest wręcz ogromnych rozmiarów.

Apple M2 Ultra oskalpowany

Apple zrewolucjonizowało swoje komputery przechodząc na autorskie procesory z serii M. Wiązało się to jednak z koniecznością wyprodukowania topowych chipów zdolnych sprostać potrzebom najbardziej wymagających użytkowników. Jednym z takich układów jest niedawno przedstawiony M2 Ultra. O ile skalpowanie procesorów Intela czy AMD można określić już jako chleb powszedni, o tyle zdejmowanie IHS z chipów Apple jest dość nową i rzadko spotykaną praktyką.

Warto zauważyć, że zarówno kości DRAM, jak i brzegi dwóch głównych kafelków pokryte są pastą termoprzewodzącą.

M2 Ultra - IHS

Źródło: Twitter/@techanalye1

 

Jeden z użytkowników Twittera, @techanalye1, zdecydował się jednak podjąć tego zadania. Udało mu się zdjąć z M2 Ultra zintegrowany rozpraszacz ciepła i wydaje się, że bez żadnego uszczerbku dla procesora. Zostając jeszcze na chwilę przy samym IHS, ten co ciekawe posiada pastę termoprzewodzącą, ale wyłącznie w postaci prostokąta na środku, co oznacza, że pastą pokryta jest tylko część układu. Wynika to z rozlokowania głównych chipletów M2 Ultra, które znajdują się właśnie w środkowej sekcji.

M2 Ultra jest ogromny

Już pod samą "czapką" możemy zobaczyć zestaw łącznie 10 kafelków. Te znajdujące bliżej krawędzi, pogrupowane po 4, to moduły DRAM. Największe, znajdujące się w samym centrum, chiplety to już główna część układu odpowiedzialna za obliczenia. Warto zauważyć, że zarówno kości DRAM, jak i brzegi dwóch głównych kafelków pokryte są pastą termoprzewodzącą. To by wyjaśniało, dlaczego autor w ogóle zdecydował się na skalpowanie. Gdyby moduły były przylutowane do IHS, zabieg ten byłby dużo bardziej ryzykowny lub nawet niemożliwy do wykonania bez uszkodzenia chipu.

Oskalpowany M2 Ultra

Źródło: Twitter/@techanalye1

 

Obok gołego M2 Ultra specjalnie umieszczony został procesor serwerowy Intela, a dokładniej Xeon W9-3495X. Przeszkadza tutaj trochę perspektywa, jednak wydaje się, że pod względem powierzchni to chip Apple jest nieco większy. M2 Ultra to naprawdę potężny układ, który zobaczymy wyłącznie w komputerach stacjonarnych Apple. Nic dziwnego, w cienkich MacBookach z pewnością by się grzał.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple M2 Ultra oskalpowany. Zobaczcie, co kryje się w środku

 0