Apple M3 Pro przetestowany. Wzrost wydajności nie powala

Apple M3 Pro przetestowany. Wzrost wydajności nie powala

W sieci pojawiają się kolejne testy najnowszej generacji procesorów Apple. Tym razem w bazie programu Geekbench 6 pojawiły się wyniki dla pośredniego modelu, czyli M3 Pro. Niestety układ ten nie przynosi znaczącego wzrostu osiągów jeśli porównamy go z poprzednikiem.

M3 Pro w benchmarku

Kolejny procesor Apple nowej generacji pojawił się w internetowej bazie Geekbench 6. Tym razem mowa o modelu M3 Pro, który w hierarchii zajmuje środkowe miejsce. Testowany chip został wyposażony w zestaw 12 rdzeni, na które składa się 6 jednostek wydajnościowych oraz taka sama liczba jednostek energooszczędnych. Ze szczegółów, które zarejestrował program dowiadujemy się także, iż procesora działał z częstotliwością 4,05 GHz, która dotyczy tutaj wszystkich rdzeni wydajnościowych.

Jak się okazuje, bezpośredni poprzednik modelu M3 Pro nie wypada znacząco gorzej.

Apple M3 Pro

M3 Pro

 
M2 Pro

M2 Pro

 

Sam benchmark pokazał natomiast 3035 punktów w teście jednordzeniowym i 15173 punkty w wielordzeniowym. Na stronie Geekbench nietrudno jest odnaleźć wyniki innych chipów od Apple. Jak się okazuje, bezpośredni poprzednik modelu M3 Pro nie wypada znacząco gorzej. Chip M2 Pro pracujący na pokładzie 14-calowego MacBooka Pro uzyskał kolejno 2644 i 14229 punktów. Przewaga reprezentanta nowej generacji wynosi zatem odpowiednio 14,8% oraz 6,6%. O ile w przypadku wydajności jednordzeniowej jak najbardziej można mówić o postępie, o tyle wydajność wielordzeniowa wygląda już dość blado. Dodatkowe 6,6% raczej nie stanowi solidnego argumentu dla posiadaczy komputerów Mac z procesorem M2 Pro, aby przesiadać się na sprzęt nowszej generacji.

Redukcja rdzeni wydajnościowych

Winą za tak małą poprawę można obarczać brak dodatkowych rdzeni. Oba modele, M3 Pro i M2 Pro, wyposażone są w komplet 12 rdzeni. Jest tutaj jednak też pewien haczyk. Jak już zostało wspomniane, M3 Pro ma konfigurację 6 + 6. Model M2 Pro posiada natomiast 8 rdzeni wydajnościowych i tylko 4 energooszczędne.

Nie wiadomo dlaczego w nowej generacji Apple postanowiło zredukować liczbę wydajnych rdzeni na recz tych o niższym zapotrzebowaniu na energię. Być może jest to spodowane przyszłymi planami na umieszczanie M3 Pro w znacznie mniejszych i ciaśniejszych urządzeniach niż MacBook Pro. Niewykluczone, że M3 Pro trafi również do nowego iPada Pro. Więcej rdzeni energooszczędnych oraz litografia 3 nm mogą pozwolić Apple na umieszczenie tak wydajnego chipu w tak niewielkiej obudowie. Na koniec warto dodać, że odnaleziony w bazie Geekbench test jest tylko jeden. W niedalekiej przyszłości mogą zatem pojawić się kolejne wyniki, które być może pokażą więcej punktów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple M3 Pro przetestowany. Wzrost wydajności nie powala

 0