Apple ma problemy ze swoim autem? Apple Car nie będzie w pełni autonomiczny i pojawi się później

Apple ma problemy ze swoim autem? Apple Car nie będzie w pełni autonomiczny i pojawi się później

Prace nad projektem Titan, czyli tajemniczym Apple Car, trwają już od dziesięciu lat, lecz wciąż produkt jest daleki od finalnej postaci. Planowane funkcje autonomicznej jazdy zostały znacznie ograniczone, a projekt przeżywa kolejne opóźnienia.

Inteligentny samochód Apple Car, znany również jako Projekt Titan, jest jak postać z kryminału – wszyscy o nim mówią, ale nikt jeszcze go nie zobaczył. Mimo że prace nad nim rozpoczęły się w 2014 roku, wszelkie informacje na jego temat są jedynie nieoficjalne. W związku z tym trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Apple realizuje swoje plany, nawet jeśli nigdy oficjalnie ich nie ujawnia. Pierwotnie spodziewano się premiery samochodu już w 2019 roku, a większość prognoz wskazywała na rok 2024. Jednak pod koniec 2022 roku pojawiły się wieści, które znacznie wpłynęły na postrzeganie projektu.

Autonomia pierwszego pojazdu elektrycznego Apple została obniżona do poziomu 2+.

apple car

Początkowo samochód miał być w pełni autonomiczny, spełniający wymogi jazdy autonomicznej na poziomie 4 (a nawet 5). Obecnie poziom 4 jest testowany, jednak samochody z poziomem 3 są dostępne tylko w wybranych krajach, a ich autonomiczne funkcje są ograniczone do wąskiego zakresu sytuacji. Ostateczna forma i funkcje Apple Car pozostają jednym z największych tajemnic w świecie motoryzacji.

Pod koniec 2022 roku pojawiły się informacje, które sugerują, że Apple Car nie osiągnie poziomu 4-5 jazdy autonomicznej, lecz zatrzyma się na poziomie 2-3, zgodnym z aktualnym stanem technologii. Analityk Mark Gruman z Bloomberg potwierdza tę zmianę w nowych doniesieniach, twierdząc, że samochód Apple Car będzie wyposażony w zaawansowane systemy asystujące na poziomie 2+, a nie w pełną autonomię. Gruman zwraca również uwagę na ciągłe zmiany priorytetów i rotacje w zespołach projektowych, z kilkoma kluczowymi postaciami, które zostały już zastąpione.

W wyniku tych zmian oczekuje się, że premiera samochodu zostanie przesunięta, najprawdopodobniej na 2028 rok, zamiast pierwotnie zakładanego terminu w 2026 roku. Ostateczny czas premiery może jednak ulec dalszym opóźnieniom, zależnie od ewentualnych kolejnych zmian i wyzwań, przed którymi stoi projekt Apple Car.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple ma problemy ze swoim autem? Apple Car nie będzie w pełni autonomiczny i pojawi się później

 0