Apple ma tajny zespół pracujący nad łącznością satelitarną dla iPhone`ów

Apple ma tajny zespół pracujący nad łącznością satelitarną dla iPhone`ów

Według osób powiązanych z branżą, Apple ma tajny zespół pracujący nad technologią satelitarną, której producent iPhone'ów mógłby użyć do przesyłania usług internetowych bezpośrednio do urządzeń, omijając sieci bezprzewodowe. Producent iPhone'ów zatrudnia około tuzina inżynierów z branży lotniczej, satelitarnej i projektantów anten, którzy mają na celu ukończenie i wdrożenie projektu w ciągu pięciu lat, powiedział informator, którzy poprosił o anonimowość. Prace nad projektem są jeszcze na bardzo wczesnym etapie i wciąż mogą jeszcze zostać porzucone, a konkretny kierunek wykorzystania satelitów nie został jeszcze wytyczony. Tim Cook, dyrektor generalny Apple, okazał podobno zainteresowanie projektem, co wskazuje, że jest to priorytet firmy.

Producent iPhone'ów zwiększa zatrudnienie, mając nadzieję, że inicjatywa przyniesie wyniki w ciągu pięciu lat. Firma chce stworzyć sieć satelitów, by łączyć się z urządzeniami bezpośrednio, omijając m.in. operatorów.

Praca Apple nad satelitami komunikacyjnymi i technologią bezprzewodową nowej generacji oznacza, że ​​celem jest prawdopodobnie przesyłanie danych do urządzenia użytkownika, potencjalnie zmniejszając zależność od operatorów bezprzewodowych lub łącząc urządzenia ze sobą bez tradycyjnej sieci. Apple może również badać możliwości w celu dokładniejszego śledzenia lokalizacji swoich urządzeń, udostępniając ulepszone mapy i nowe funkcje. Nie jest jasne, czy Apple zamierza kontynuować kosztowny rozwój konstelacji satelitów, czy po prostu wykorzystać naziemny sprzęt, który pobierałby dane z istniejących satelitów i wysyłał je do urządzeń mobilnych. Northrop Grumman Corp., Lockheed Martin Corp. i Boeing Co. to jedni z największych producentów satelitów. Rzeczniczka Apple odmówiła komentarza.

Amazon planuje rozmieścić ponad 3000 satelitów w ramach przyszłej konstelacji. Jednak przemysł ten jest pełen niepowodzeń. Iridium LLC złożyło wniosek o ochronę przed bankructwem w 1999 rokum, a Teledesic porzuciło swój plan "internetu z nieba" ponad dziesięć lat temu. Nowe wysiłki Facebooka, SpaceX i Amazona są dalekie od generowania przychodów, a Apple rzadko wchodzi w nowe pomysły bez wyraźnego sposobu zarabiania pieniędzy. W ostatnich miesiącach Apple zatrudniło nowych ekspertów w dziedzinie oprogramowania i sprzętu, poszukując inżynierów z doświadczeniem w projektowaniu komponentów do urządzeń komunikacyjnych. Firma zatrudniła również dodatkowych członków kierownictwa z branży lotniczej i bezprzewodowej transmisji danych. Zespół jest prowadzony przez Michaela Trelę i Johna Fenwicka, byłych inżynierów kosmicznych, którzy pomagali wiodącej firmie Skybox Imaging zajmującej się obrazowaniem satelitarnym, zanim firmę przejęło Google w 2014 roku. Obaj kierowali operacjami satelitarnymi i kosmicznymi Google, dopóki razem nie odeszli w 2017 roku, aby rozpocząć nową inicjatywę w Apple.

Apple zatrudniło również Ashleya Moore Williamsa, wieloletniego dyrektora Aerospace Corp., który zajmował się satelitami komunikacyjnymi, oraz Daniela Ellisa, byłego dyrektora Netflix Inc., który pomógł nadzorować sieć Content Delivery Network lub CDN. Ellis ma doświadczenie w budowaniu sieci, które mogą przesyłać treści i informacje w skali globalnej.Prace nad technologią satelitarną to jeden z kilku "specjalnych projektów" - termin firmy Apple określający inicjatywy skunkworks lub rozwój głównych nowych kategorii produktów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple ma tajny zespół pracujący nad łącznością satelitarną dla iPhone`ów

 0