Apple ma wkrótce wykupić dział modemów Intela za 1 mld USD

Apple ma wkrótce wykupić dział modemów Intela za 1 mld USD

W połowie kwietnia Qualcomm i Apple postanowili zakopać topów wojenny, co okazało się śmiertelnym ciosem dla działu modemów mobilnych Intela, który postanowił zrezygnować z tego biznesu (Dyrektor generalny Intela, Bob Swan, wprost stwierdził, że decyzja ta jest podyktowana ugodą producenta iPhone’ów z twórcami Snapdragonów i bez tak dużego klienta jak Apple, Intel „nie widział dla siebie drogi naprzód”). W międzyczasie pojawiły się plotki sugerujące, że Apple rozważa przejęcie działu modemów od Niebieskich i jak wynika z najnowszych przecieków, gigant z Cupertino prowadzi właśnie rozmowy na ten temat z Intelem. Te podobno są już na bardzo zaawansowanym etapie i jak podaje The Wall Street Journal, umowa oscylująca na kwotę 1 mld USD może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

The Wall Street Journal podaje, że umowa oscylująca na kwotę 1 mld USD może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

Apple ma wkrótce wykupić dział modemów Intela za 1 mld USD

Jak wcześniej donosiła agencja Bloomberg, Apple zdecydowało, że Intel nie jest w stanie sprostać ich wymaganiom i dostarczyć modemów 5G dla iPhone’ów na czas, na jaki przedsiębiorstwo zaplanowało wypuszczenie telefonów ze wsparciem dla 5G, co zmusiło Apple do zawarcia ugody z Qualcomm (to posiada już w swojej ofercie modemy 5G) po kilku latach wojny sądowej. Wygląda jednak na to, że Apple chce być samowystarczalne także i w tym aspekcie, dlatego zamierza wykupić dział modemów od Intela wraz z ich portfolio patentów i pracownikami w ramach transakcji wynoszącej 1 mld USD (lub więcej). Z informacji z obozu Intela wynika, że ten poszukiwał kupca na ten biznes zaraz po tym, jak Apple i Qualcomm doszli do porozumienia i wydaje się, że Apple jest naturalnym kandydatem.

Warto przypomnieć, że Intel był jedynym dostawcą modemów do modeli iPhone’ów z 2018 roku, a poza tym gigant z Cupertino od dłuższego czasu był jedynym klientem na modemy Niebieskich, ponieważ niemal każdy większy producent androidowych smartfonów bazuje na rozwiązaniach firmy Qualcomm lub też autorskich chipach. Co więcej, pomimo zawarcia umowy z Qualcomm, docierały nas słuchy, że Apple rozpoczęło już nawet pracę nad autorskimi modemami. Jeśli więc dołoży do tego patenty Intela i doświadczenie jego pracowników, prace te mogą nabrać rozpędu. Taka ścieżka wydaje się być naturalna dla amerykańskiego giganta, który od dłuższego czasu stara się uniezależnić od zewnętrznych dostawców niemal w każdym aspekcie.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple ma wkrótce wykupić dział modemów Intela za 1 mld USD

 0