Apple może odnotować spadek przychodów po raz pierwszy od blisko 4 lat

Apple może odnotować spadek przychodów po raz pierwszy od blisko 4 lat

Według analityków, Apple może odnotować przychody w wysokości 121,19 miliardów dolarów za czwarty kwartał ubiegłego roku. Jeśli te informacje okazałyby się prawdziwe, firma z Cupertino musiałaby pogodzić się z pierwszym od blisko 4 lat spadkiem przychodów. Jako przyczynę podaje się problemy z produkcją iPhone'ów 14 Pro oraz 14 Pro Max w okresie przedświątecznym. W poprzednim roku, za ten sam okres, Apple odnotowało 123,9 miliardy dolarów.

Apple wypracowało sobie stabilną pozycję na rynku. Mimo ogólnego spadku popytu na smartfony, firma wciąż sprzedaje całą masę iPhone'ów. Okazuje się jednak, że niektóre wydarzenia na świecie zaczynają uderzać także w giganta z Cupertino. Według nowych doniesień, Apple może wkrótce ogłosić pierwszy od prawie 4 lat spadek przychodów w skali rok do roku. Przyczyny upatruje się w braku możliwości produkcji najwyżej pozycjonowanych iPhone'ów z uwagi na konieczność zamknięcia przez Foxconn fabryki w Zhengzhou. Oszacowano, że w czwartym kwartale ubiegłego roku dostawy zostały zmniejszone aż o 20 milinów egzemplarzy. Zmniejszenie produkcji akurat w tym czasie było dla Apple dość mocnym ciosem. Oznaczało to mniejszą podaż w okresie świątecznym, w trakcie którego firma z reguły notuje zwiększenie sprzedaży.

Przychód wygenerowany przez iPhone'y oszacowano na 68,29 miliardów dolarów.

Apple iPhone 14 Pro

Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, Apple przenosi produkcję z Chin. Rozczarowaniem była także słaba sprzedaż iPhone'a 14 Plus. Jak podaje źródło, analityk UBS, David Vogt, w styczniu napisał:

„Uważamy, że szczytowy wpływ zakłóceń był odczuwalny od początku do połowy listopada, kiedy czas oczekiwania osiągnął ekstremalny poziom, ponieważ czas oczekiwania w USA na 14 Pro i 14 Pro Max osiągnął 34 dni, podczas gdy czas oczekiwania w Chinach na high-end osiągnął 36 dni.”

Jeśli wierzyć analitykom, Apple odnotuje przychody w wysokości 121,19 miliardów dolarów za czwarty kwartał 2022 roku. Oznaczałoby to spadek w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, kiedy przychody wyniosły 123,9 miliardów. Lwią część ze wspomnianych 121,19 miliardów stanowią zyski ze sprzedaży iPhone'ów. Smartfony z logo nadgryzionego jabłka wciąż są najczęściej kupowanym produktem z oferty Apple. Przychód wygenerowany przez iPhone'y oszacowano na 68,29 miliardów dolarów. Jak widać, firma zarządzana przez Tima Cooka wciąż ma całą masę fanów. Spadek o blisko 3 miliardy nie powinien ich aż tak bardzo zaboleć.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple może odnotować spadek przychodów po raz pierwszy od blisko 4 lat

 0