Apple może zostać zmuszone do umożliwienia odinstalowania aplikacji Zdjęcia w Europie

Apple może zostać zmuszone do umożliwienia odinstalowania aplikacji Zdjęcia w Europie

Według doniesień, Apple ponownie znalazło się w ostrym konflikcie z Unią Europejską (UE).

Na początku tego roku UE wprowadziła w życie ustawę o rynkach cyfrowych (DMA) z ostatecznym terminem upływającym 6 marca. Wśród wielu zapisów zorientowanych na użytkownika ustawa ta wymagała od firm z branży technologii konsumenckich skupienia się na interoperacyjności i oferowania otwartego ekosystemu, w którym użytkownicy mają dostęp do wyboru konkretnej aplikacji na urządzeniu jako domyślnej. Chociaż Apple dodało obsługę alternatywnych rynków aplikacji i zezwoliło przeglądarkom innych firm na uruchamianie ich silników, aby zachować zgodność z ustawą, UE uważa, że aplikacja Zdjęcia nadal narusza przepisy.

Być może firma Apple będzie musiała wprowadzić zmiany na poziomie systemu, aby umożliwić użytkownikom odinstalowanie i zastąpienie aplikacji Zdjęcia.

25 marca Komisja Europejska (KE) wszczęła dochodzenie w sprawie braku zgodności przeciwko Apple, Google i Meta. W przypadku Apple w komunikacie prasowym podano trzy powody, w których stwierdzono: „Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Apple w związku z jego środkami mającymi na celu wywiązanie się z obowiązków mających na celu (i) umożliwienie użytkownikom końcowym łatwego odinstalowania wszelkich aplikacji w systemie iOS, (ii) łatwą zmianę domyślnych ustawień w systemie iOS oraz (iii) wyświetlanie użytkownikom ekranów wyboru, które muszą skutecznie i łatwo umożliwiać im wybór alternatywnej usługi domyślnej, takiej jak przeglądarka lub wyszukiwarka na ich iPhone'ach.

Według raportu Johna Grubera z Daring Fireball, część pierwsza z powyższych powodów dotyczy aplikacji Zdjęcia. Gruber podkreśla to w uwagach wiceprzewodniczącej KE, Margrethe Vestager. Powiedziała: „Apple nie uniemożliwiło również odinstalowania kilku aplikacji (jedną z nich byłoby Zdjęcia) i uniemożliwia użytkownikom końcowym zmianę ich domyślnego statusu (na przykład Chmura), zgodnie z wymaganiami DMA”.

Zezwolenie użytkownikom na usunięcie aplikacji Zdjęcia może być trudne dla twórcy iPhone'a. Jak Gruber wskazał w raporcie, aplikacje systemowe Apple są głęboko zintegrowane z systemem operacyjnym. Na przykład aplikacja Zdjęcia to nie tylko aplikacja do przeglądania zdjęć w galerii, ale służy także do przyznawania aplikacjom innych firm różnych poziomów dostępu do zdjęć w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Aplikacja Zdjęcia jest również zintegrowana z iCloud i pozwala użytkownikom udostępniać wybrane albumy lub całą galerię innym użytkownikom. Aby umożliwić odinstalowanie aplikacji Zdjęcia i zezwolić aplikacji galerii innej firmy na taki sam dostęp, może być konieczne przeprojektowanie całego systemu iOS przez firmę Apple.

W związku z toczącą się sprawą dotyczącą nieprzestrzegania przepisów, Komisja Europejska zamierza zakończyć postępowanie w ciągu 12 miesięcy. Apple będzie teraz musiało przejść dochodzenie, w wyniku którego firma może zostać zmuszona zapłacić kary w wysokości do 20 procent swoich całkowitych światowych przychodów. KE podkreśla, że ​​w przypadku systematycznych naruszeń może także zobowiązać firmę z branży technologii konsumenckich do sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części albo zakazać nabywania dodatkowych usług związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple może zostać zmuszone do umożliwienia odinstalowania aplikacji Zdjęcia w Europie

 0