Apple pierwszą amerykańską firmą, której wartość przekroczyła 2 biliony dolarów

Apple pierwszą amerykańską firmą, której wartość przekroczyła 2 biliony dolarów

W sierpniu 2018 roku, a więc zaledwie dwa lata temu, Apple zostało pierwszą amerykańską firmą, której wartość osiągnęła bilion dolarów. Gigant z Cupertino nie potrzebował dużo czasu, by podwoić swoją wartość, ponieważ kapitalizacja firmy oficjalnie przekroczyła właśnie 2 biliony dolarów. Oznacza to, że Apple jest pierwszą publiczną amerykańską spółką, która przekroczyła taką wartość. Pierwszą firmą na świecie, której udało się to osiągnąć, był gigant gazowo-naftowy z Arabii Saudyjskiej, Saudi Aramco. Koncern ten dokonał tego pod koniec zeszłego roku, ale jego akcje szybko spadły i na początku sierpnia Apple prześcignęło Aramco, stając się wyżej wycenianą firmą. Jest to niezwykle imponujące osiągnięcie, szczególnie w czasie panującego kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.   

Gigant z Cupertino nie potrzebował dużo czasu, by podwoić swoją wartość, ponieważ kapitalizacja firmy oficjalnie przekroczyła właśnie 2 biliony dolarów.

Apple pierwszą amerykańską firmą, które wartość przekroczyła 2 biliony dolarów

Warto przypomnieć, że kiedy Apple osiągało kapitalizację na poziomie biliona dolarów, ceny akcji spółki kosztowały 207,05 USD, natomiast dziś za każdą akcję producenta iPhone’ów zapłacić trzeba już 467,80 USD. By uzyskać wartość 2 bilionów dolarów, wystarczy tę kwotę przemnożyć przez liczbę istniejących akcji Apple. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ceny giełdowe są bardzo płynne i za moment Apple może znaleźć się poniżej granicy 2 bilionów dolarów, ale ogólny trend wskazuje raczej na wzrost wartości niż spadek. Od czerwca tego roku ceny akcji firmy wzrastają średnio o 3,5% na tydzień. Sytuacja może się zmienić, kiedy Apple ogłosi jak długie opóźnienie zaliczą tegoroczne iPhone’y, ponieważ wiemy już, że nie zadebiutują w tradycyjnym dla nich wrześniowym terminie.

Ostatnie wzrosty firmy to zasługa przede wszystkim nowych usług w portfolio giganta z Cupertino opartych o subskrypcję. Mowa tu choćby o Apple News+, Apple Music i oczywiście Apple TV+. Teraz, kiedy przedsiębiorstwo przekroczyło już granicę 2 bilionów dolarów, może rozpocząć już wyścig do 3 bilionów dolarów. Ciekawe również, ile czasu Microsoft i Amazon potrzebować będą, by dogonić rywala. Microsoft przekroczył bilion kapitalizacji dopiero w zeszłym roku, ale Amazon zrobił to zaraz po Apple, więc i tym razem dogonienie Apple nie powinno zająć mu dużo czasu.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple pierwszą amerykańską firmą, której wartość przekroczyła 2 biliony dolarów

 0