Apple podobno tworzy własne wyświetlacze MicroLED

Apple podobno tworzy własne wyświetlacze MicroLED

Wygląda na to, że OLED-y mogą w końcu doczekać się realnej alternatywy, a chodzi tu oczywiście o wyświetlacze MicroLED. Technologia ta łączyć ma w sobie to, co najlepsze z LED i OLED, jednocześnie eliminując ich wady, a na tegorocznych targach pierwszy telewizor z takim ekranem pokazał Samsung. Teraz zaś dowiadujemy się, że mocno zainteresowane jest nią także Apple.

Jak donosi agencja Bloomberg, gigant z Cupertino miał w po cichu wykupić w 2014 roku firmę LuxVue, która pracuje nad energooszczędnymi wyświetlaczami MicroLED. Po przejęciu prace nad technologią miały być kontynuowane, a co więcej Apple miało poczynić znaczące inwestycje w tym zakresie, by w przyszłości skorzystać z tych ekranów w swoich urządzeniach mobilnych. MicroLED to jak sama nazwa wskazuje ekstremalnie małe LED-y wykorzystywane w ogromnych ilościach, które ułożone są we wzór kratki. Ich wielkość wyrażona jest w mikrometrycznej skali (µm), co oznacza, że są o wiele mniejsze od obecnie dostępnych diod LED, a co więcej posiadają zdolność samodzielnej emisji światła, przez co podobnie jak OLED-y nie potrzebują podświetlenia, co owocuje lepszym kontrastem i mniejszym zużyciem energii.

MicroLED to niezwykle ciekawa technologia, która ma szansę stanowić realną alternatywę dla OLED-ów

Już w 2012 roku technologią tą zainteresowane było Sony, które pokazało nawet pierwszy telewizor, który na niej bazuje, ale japoński koncern zrezygnował z tego pomysłu i jak dotąd nie doczekaliśmy się premiery żadnego urządzenia, które wykorzystywałoby ekran MicroLED. Samsung na początku roku pokazał jednak high-endowy modularny model The Wall, który trafić ma do sprzedaży w sierpniu, ale będzie to niszowy produkt skierowany do najbardziej zamożnych osób. Z przecieków wynika zaś, że Apple posiadało już w ubiegłym roku prototyp smartwatcha z MicroLED i właśnie Apple Watch może jako pierwszy produkt firmy otrzymać tego typu ekrany, zastępując tym samym rozwiązania dostarczane przez konkurentów (w tym przypadku Samsunga i LG). Czekamy więc na dalsze informacje w tym temacie, ale giełdy zaczynają już reagować na te doniesienia i dziś rano zaczęły spadać ceny akcji dostawców ekranów dla Apple, czyli Samsung Electronics (-0,51%), LG Display (-0,89%), Sharp (-2,57%) i Japan Display (-1,45%).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple podobno tworzy własne wyświetlacze MicroLED

 0