Apple podobno zarezerwowało cały 3 nm węzeł produkcyjny TSMC

Apple podobno zarezerwowało cały 3 nm węzeł produkcyjny TSMC

Apple obecnie jest liderem w branży technologicznej, jeśli chodzi o wykorzystywaną litografię, ponieważ jako pierwsze wpuściło na rynek 5 nm układy. Najpierw otrzymaliśmy mobilny A14 Bionic w nowych iPhone’ach, a następnie M1 dla komputerów Mac. Jak zaś wynika z najnowszych doniesień, gigant z Cupertino chce być o krok przed rywalami, dlatego już zdecydował się zabezpieczyć całą pierwszą partię produkcji TSMC w 3 nm procesie technologicznym. Wieści te docierają do nas kilka dni po tym, jak dowiedzieliśmy się, że Apple zarezerwowało dla siebie aż 80% produkcji tajwańskiego przedsiębiorstwa na 5 nm litografię w 2021 roku. A tak przynajmniej podaje portal CnBeta. 

Apple podobno zdecydowało się zabezpieczyć całą pierwszą partię produkcji TSMC w 3 nm procesie technologicznym.

Apple A14

Teraz zaś UDN donosi, że amerykański gigant postanowił pójść o krok dalej, wyprzedzając tym samym ruchy konkurentów i zabezpieczył dla siebie także zamówienia na 3 nm chipy. Co ciekawe, pierwszych układów opartych o tę litografię spodziewamy się dopiero w 2022 roku i do tego czasu również Samsung oferować może produkcję w tak niskim procesie. Wygląda jednak na to, że Apple nie zamierza ryzykować i już rezerwuje produkcję dla przyszłych iPhone’ów, iPadów i Maców. Jak na razie wdrażanie tej technologii przez TSMC idzie zgodnie z planem, a firma zapowiedziała niedawno, że celem jest wypracowanie zdolności produkcyjnej na poziomie 600 000 sztuk rocznie (50 000 miesięcznie). Masowa produkcja ruszyć ma w 2022 roku, ale biorąc pod uwagę inwestycje jakie poczyniło TSMC, by produkować w 3nm dla różnych klientów, firma musi sprzedać przynajmniej 300 mln procesorów, żeby zanotować jakiś zysk, co może zająć jej nieco czasu.   

Nie uzyskaliśmy potwierdzenia jak duże jest zamówienie, które zarezerwować miało Apple u TSMC. Biorąc jednak pod uwagę, że Apple sprzedaje dziesiątki milionów samych tylko iPhone’ów na kwartał, nie powinien dziwić fakt, że tajwański producent w dużym stopniu polega na lukratywnej współpracy z tak dużym partnerem, który jest w sam w stanie pokryć większość jego inwestycji. Z raportu wynika także, że największy rywal TSMC, czyli Samsung, zamierza dokonać bezpośredniego skoku z 5 nm na 3 nm. Nie wiadomo jednak, która technologia okaże się bardziej efektywna. W przyszłym roku TSMC wprowadzi zaś litografię N5P, która oferować powinna niewielką poprawę względem obecnej generacji 5 nm procesu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple podobno zarezerwowało cały 3 nm węzeł produkcyjny TSMC

 0