Apple pozywa twórców Pegasusa za umożliwienie rządom szpiegowania użytkowników iPhone`ów

Apple pozywa twórców Pegasusa za umożliwienie rządom szpiegowania użytkowników iPhone`ów

Apple złożyło wczoraj pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group i jej spółce macierzystej, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za inwigilację i atakowanie użytkowników Apple. Producent domaga się również stałego zakazu korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania, usług lub urządzeń Apple przez NSO Group.

NSO Group to twórcy sławnego Pegasusa - sponsorowanego przez wiele państw skutecznego narzędzia do inwigilacji użytkowników. Pegasus pozwala na śledzenie konkretnych grup użytkowników na platformach takich jak iOS i Android. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiedzieliśmy wiele potwierdzonych historii szpiegowania dziennikarzy, aktywistów, opozycjonistów,  naukowców, czy ważnych osób w państwie właśnie za pomocą Pegasusa, które jest uważane za najskuteczniejsze oprogramowanie tego typu.

"Firmy sponsorowane przez państwo, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na zaawansowane technologie nadzoru bez żadnej odpowiedzialności za swoje działania. To musi się zmienić" - powiedział Craig Federighi, wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania. "Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku - ale prywatne firmy rozwijające sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegujące stają się coraz bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cyberbezpieczeństwa dotyczą tylko bardzo niewielkiej liczby naszych klientów, traktujemy każdy atak na naszych użytkowników bardzo poważnie i nieustannie pracujemy nad wzmocnieniem bezpieczeństwa i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom".

Apple pozwało izraelskich twórców narzędzia szpiegującego Pegasus za inwigilację i atakowanie użytkowników Apple i domaga się zakazu korzystania z urządzeń Apple przez NSO Group. Apple zobowiązuje się również powiadamiać użytkowników o każdym sponsorowanym przez państwo ataku na użytkowników.

Według dokumentów złożonych w sądzie oprogramowanie szpiegujące zostało użyte do zaatakowania niewielkiej liczby użytkowników Apple na całym świecie za pomocą niebezpiecznego złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegującego. Pozew Apple ma na celu zakazanie NSO Group dalszego krzywdzenia osób poprzez korzystanie z produktów i usług Apple. "Najemne firmy spyware, takie jak NSO Group, ułatwiały jedne z najgorszych na świecie naruszeń praw człowieka i akty międzynarodowych represji, wzbogacając siebie i swoich inwestorów" - powiedział Ron Deibert, dyrektor Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto. "Przyklaskuję Apple za pociągnięcie ich do odpowiedzialności za ich nadużycia i mam nadzieję, że dzięki temu Apple pomoże wymierzyć sprawiedliwość wszystkim, którzy padli ofiarą lekkomyślnego zachowania NSO Group".

NSO Group poświęca ogromne zasoby i możliwości państw narodowych do przeprowadzania wysoce ukierunkowanych cyberataków, umożliwiających dostęp do mikrofonu, kamery i wrażliwych danych na urządzeniach Apple i Android. Pegasus wykorzystywał załataną już lukę FORCEDENTRY. Atakujący tworzyli identyfikatory Apple ID, aby wysyłać złośliwe dane na urządzenie ofiary - umożliwiając NSO Group lub jej klientom dostarczanie i instalowanie oprogramowania szpiegującego Pegasus bez wiedzy ofiary. Serwery Apple, choć niewłaściwie wykorzystywane do dostarczania FORCEDENTRY, nie zostały zhakowane ani zagrożone podczas ataków.

Apple poinformowało użytkowników, którzy mogli być celem FORCEDENTRY. Za każdym razem, gdy Apple wykryje aktywność zgodną z atakiem spyware sponsorowanym przez państwo, Apple powiadomi użytkowników, których to dotyczy, zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple pozywa twórców Pegasusa za umożliwienie rządom szpiegowania użytkowników iPhone`ów

 0