Apple przenosi komputery Mac na ARM. To już oficjalne

Apple przenosi komputery Mac na ARM. To już oficjalne

Ustanowienie wspólnej architektury dla linii produktów mobilnych i stacjonarnych będzie dużym krokiem naprzód dla Apple. Jak widzieliśmy na przykładzie urządzeń iPhone i iPad, opracowywanie własnych podzespołów i oprogramowania przynosi ogromne korzyści. Apple od lat jest zainteresowane zmniejszaniem swoich zależności od firm trzecich, takich jak Intel w MacBookach. Lepsza żywotność baterii w laptopach i uwolnienie się od coraz bardziej powolnego harmonogramu zmian produktów Intela, to tylko niektóre z postrzeganych korzyści z projektowania własnych układów, a dziś Apple ostatecznie potwierdziło, że właśnie wprowadza ten plan w życie. Oficjalnie ogłoszono, że komputery Mac przechodzą na niestandardowe SoC bazujące na ARM.

Pierwszy komputer Mac z niestandardowym SoC opartym na ARM zostanie wprowadzony pod koniec tego roku.

Apple zapowiedziało, że w tym roku przeniesie komputer Mac na swoje własne niestandardowe układy. Firma nie ujawniła żadnej specyfikacji sprzętowej, chociaż wiadomo, że ​​wszystkie prezentacje macOS Big Sur pokazane podczas wystąpienia były prowadzone wyłącznie na procesorach Apple - w tym przypadku na Apple A12Z Bionic SoC z iPada. Zamiast na aspektach sprzętowych, producent skupił się na korzyściach w warstwie software. Systemy Mac z procesorami Apple będą mogły uruchamiać aplikacje z iPhone'ów i iPad'ów natywnie, bez modyfikacji. W przypadku aplikacji, które trzeba będzie ponownie skompilować, Apple zapowiedziało, że większość programistów powinna być w stanie ukończyć proces w ciągu kilku dni. Nawet aplikacje, które nie były aktualizowane, mogą być nadal używane dzięki technologii tłumaczenia Rosetta 2.

Apple planuje zaoferować pierwsze komputery Mac z niestandardowymi układami jeszcze w tym roku. Programiści nie będą jednak musieli czekać tak długo. Apple ogłosiło program, który zapewni deweloperom dostęp do wersji beta macOS Big Sur, Xcode 12, dokumentacji i zestawu narzędzi dla programistów (Mac mini z Apple A12Z Bionic SoC, 16 GB pamięci RAM, 512 GB SSD i macOS Big Sur). Oczekuje się, że systemy zostaną wysłane jeszcze w tym tygodniu i muszą zostać zwrócone po zakończeniu prac. Całkowity koszt takiego programu dla deweloperów wynosi wynosi 500 USD. Pełne przejście na własne procesory Apple zajmie około dwóch lat. Firma zapowiedziała, że będzie "wypuszczać" nowe wersje systemu macOS dla komputerów Mac z procesorami Intel przez kilka następnych lat.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple przenosi komputery Mac na ARM. To już oficjalne

 0