Apple przeszło na ARM już teraz, bo mieli dość Intela i Skylake

Apple przeszło na ARM już teraz, bo mieli dość Intela i Skylake

"Zła kontrola jakości Skylake" była odpowiedzialna za to, że Apple ostatecznie zdecydowało się na porzucenie Intela i skupienie się na własnych procesorach opartych na ARM dla wysokowydajnych maszyn. A przynajmniej taki jest powód zmiany sytuacji na rynku według byłego głównego inżyniera Intela, François Piednoëla. W minionym tygodniu Apple ogłosiło ostateczne przejście od Intela na ARM w linii komputerów stacjonarnych i notebooków Mac. Pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, dlaczego tak się stało, przy czym najczęściej wymieniana jest konsolidacja architektur na wszystkich różnych platformach, od iPhone'a, poprzez iPada do laptopów i komputerów stacjonarnych. Ma to sens z biznesowego i architektonicznego punktu widzenia, ale jest jeszcze coś... Piednoël, mówi, że od dawna Apple miało w planach migrację na ARM, jednak gdyby firma nie znalazła tylu problemów związanych z architekturą Skylake, układy Intela wciąż byłyby obecne w przyszłym sprzęcie Apple. Można powiedzieć, że Skylake to kropla, która przelała czarę goryczy.

Według byłego głównego inżyniera Intela, przyspieszone przejście Apple na ARM jest wynikiem tragicznej jakości procesorów Skylake, które miały masę błędów. Apple w końcu powiedziało dość. 

"Zapewnienie jakości Skylake było czymś więcej niż problemem”, mówi Piednoël. "To było nienormalnie złe. Byliśmy zbyt często wzywani do małych rzeczy w Skylake. Zasadniczo nasi kumple z Apple stali się numerem jeden wśród zgłaszających problemy w architekturze. I to skończyło się naprawdę źle. Kiedy klient zaczyna znajdować prawie tyle samo błędów, ile sam znalazłeś, nie podążasz we właściwe miejsce". Jeśli to wszystko jest prawdą, to łatwo zrozumieć, dlaczego Apple przyspieszyło swoje plany przejścia ARM. Apple musiało naprawdę mieć dość Skylake…

"Dla mnie jest to punkt graniczny" - mówi Piednoël. "W tym miejscu chłopaki z Apple, którzy zawsze zastanawiali się nad zmianą, spojrzeli na to wszystko i powiedzieli: 'No cóż, prawdopodobnie musimy to zrobić'. Zasadniczo zła jakość układów Skylake jest odpowiedzialne za faktyczne odejście od tej platformy". Trzeba pamiętać, że jest to tylko publicznie wyrażona opinia jednego byłego inżyniera Intela i niekoniecznie musi być to fakt, i oczywiście nie jest to jedyna przyczyna migracji. Piednoël był zawsze interesującą postacią, nawet gdy był na pokładzie Intela. Był również bardzo otwarty na prasę, często wywołując ból głowy u osób odpowiedzialnych za PR.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple przeszło na ARM już teraz, bo mieli dość Intela i Skylake

 0