Apple rozważa przejęcie działu modemów Intela

Apple rozważa przejęcie działu modemów Intela

Według najnowszych doniesień, Apple prowadzi rozmowy z Intelem, chcąc kupić niemiecki oddział dywizji odpowiedzialnej za 5G. Apple chce odkupić dokładnie ten dział, który zawiódł w dostarczeniu modemów 5G do przyszłorocznych iPhone'ów. Apple zmuszone było do podpisania 6-letniej umowy z Qualcomm na dostarczenie modemów do kolejnych smartfonów, jednak Cupertino nie porzuca planów związanych z produkcja swoich własnych chipów. Intel ma rozważać sprzedaż swojego działu modemów w częściach, a Apple jest zainteresowane niemieckim oddziałem Infineon. Przejęcie dostarczyłoby Apple ogromy zastrzyk świeżej krwi pod postacią dziesiątek inżynierów pracujących nad modemami.  Już w zeszłym roku w branży pojawiały się pogłoski, że Apple jest zainteresowane kupnem tego oddziału, jednak ostatecznie skończyło się na plotkach i pojedynczym przejmowaniu pracowników Intela. "Niebiescy" w tym czasie szukali sposobu, żeby wydostać się z pułapki, jaką okazał się dla nich biznes związany z modemami 5G do smartfonów.

Apple związało się z Qualcomm, jednak relacje te są dość napięte. W związku z tym Apple planuje stworzyć własne modemy, bazując na doświadczeniu Intela.

W 2010 roku Intel pozyskał dział Infineon, co miało pomóc efektywnie wejść na rynek smartfonów. W tym czasie aby odnieść sukces w tej branży, konieczne było posiadanie dobrego procesora mobilnego oraz dobrego modemu, a idealna sytuacja to posiadanie tych dwóch elementów pod postacią SoC. Intelowi nie udało się jednak wiele zawojować ze swoimi procesorami x86, gdy pozostali gracze korzystali z projektu rdzeni Arm, albo swoich własnych rdzeni opartych o architekturę Arm. Podobnie było z modemami, które były sporo za produktami Qualcomm pod względem wydajności i efektywności. Pierwszy ze wspomnianych problemów uniemożliwił Intelowi zdobycie więcej, niż jednocyfrowego udziału w rynku smartfonów, podczas gdy ten ostatni ostatecznie doprowadził do zacieśnienia relacji z Apple.

Wkrótce po zawarciu umowy z Intelem na korzystanie z modemów 4G, bezprzewodowe produkty Intela okazały się mieć  gorszą wydajność i energooszczędność niż odpowiedniki Qualcomm. Raporty mówiły również, że Intel nie dotrzyma terminu na dostarczenie modemów 5G  dla iPhone'ów na rok 2020. Biorąc to wszystko pod uwagę, Apple zgodziło się na ugodę z Qualcomm opiewającą na kwotę w wysokości miliarda dolarów oraz zgodziło się spłacić wszystkie "brakujące" opłaty licencyjne na rzecz Qualcomm i zobowiązało się do korzystania z modemów Qualcomm przez następne sześć lat. Mimo wszystko jasne jest, że relacje Apple z Qualcomm są co najmniej nieco napięte, więc byłoby dość sensowne, aby producent iPhone'ów dążył do własnej technologii modemowej. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple rozważa przejęcie działu modemów Intela

 0