Apple umieszcza ukryty kod QR na ekranach iPhone'ów. Tylko po co?

Apple umieszcza ukryty kod QR na ekranach iPhone'ów. Tylko po co?

Przyglądając się wnikliwie ekranom iPhone'ów, można zauważyć mikroskopijny kod QR. Według najnowszego raportu The Information, od 2020 roku Apple wprowadziło ten subtelny detal jako jeden ze sposobów zarządzania kosztami produkcji i utrzymywania doskonałej jakości swoich produktów.

Każdy wyprodukowany po 2020 roku iPhone ma ukryty kod QR.

Z informacji zawartych w raporcie wynika, że Apple umieszcza te mikroskopijne kody QR na szklanych elementach iPhone'a w różnych etapach produkcji. Te kody, o wielkości ziarenka piasku, stanowią narzędzie, które pomaga Apple w monitorowaniu i eliminowaniu wad w łańcuchu dostaw. Jednakże, aby odczytać te kody, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu laserowego i skanującego, który został zainstalowany w fabrykach chińskich dostawców Apple'a.

Kody QR pozwalają Apple śledzić, ile szklanych osłon jest produkowanych, a ile wyrzucanych przez dostawców.

Kody QR umożliwiają Apple śledzenie ilości wyprodukowanych szklanych osłon oraz ilości tych, które zostały odrzucone przez dostawców, tj. Lens Technology i Biel Crystal. Obie te firmy wcześniej opierały się próbom Apple, które miały na celu poznanie rzeczywistego wskaźnika wad, co mogło zwiększyć koszty produkcji dla Apple. Poprzez wprowadzenie kodów QR i skanowanie szklanej pokrywy na etapie końcowego procesu produkcji, Apple jest w stanie zapewnić, że płaci tylko za urządzenia spełniające jego surowe standardy jakości. Zgodnie z raportem, ten system pozwolił Apple zaoszczędzić setki milionów dolarów rocznie.

Raport również wyjaśnia, że stworzenie tych kodów QR nie było dla Apple zadaniem łatwym. W początkowych próbach kody były wycinane laserowo na szkle, co jednak osłabiało ekran i sprawiało, że stawał się bardziej podatny na uszkodzenia. W testach wytrzymałości szkło często pękało dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się kod QR. Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie Apple musieli opracować nowe techniki, wykorzystując mikroskopijne soczewki z efektem pierścieniowym. Soczewki te tworzą na szkle niewielkie wgłębienia, w których wygrawerowany jest kod QR, nie wpływając negatywnie na wytrzymałość ekranu.

Kody QR są rozmieszczone różnie w różnych modelach iPhone'a. Na przykład w iPhonie 12 kod znajduje się tuż nad przednim głośnikiem, podczas gdy w nowszych modelach jest on wygrawerowany laserowo na czarnej ramce przy dolnej krawędzi ekranu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple umieszcza ukryty kod QR na ekranach iPhone'ów. Tylko po co?

 0