Apple umożliwi własnoręczną naprawę iPhone'a z użyciem używanych części

Apple umożliwi własnoręczną naprawę iPhone'a z użyciem używanych części

Projekt Self Service Repair od Apple, który pozwala na samodzielną naprawę urządzeń poprzez dostęp do części, narzędzi i instrukcji, został teraz rozbudowany o możliwość korzystania ze starszych części pochodzących z używanych telefonów.

Urządzenia Apple słyną z długowieczności. Ich telefony klasy premium zachowują wysoką wydajność przez wiele lat i cieszą się wsparciem aktualizacji oprogramowania. Nawet po 5-7 latach użytkowania iPhone'y zwykle są zdolne do instalacji najnowszych wersji iOS. Dodatkowo, przez kilka kolejnych lat użytkownicy mogą liczyć na regularne aktualizacje zabezpieczeń, które pojawiają się co około 2 miesiące. Niemniej jednak, sprzęt czasami ulega uszkodzeniom, takim jak pęknięcie wyświetlacza, spadek wydajności baterii czy problemy z komponentami jak mikrofon czy Touch ID.

Dzięki programowi Self Service Repair amatorzy i entuzjaści technologii mają teraz jeszcze więcej możliwości naprawy swoich urządzeń. Wcześniej konsumenci musieli odwiedzać oficjalne punkty serwisowe i często ponosić znaczne koszty napraw. Teraz Apple rozszerza zakres programu, umożliwiając korzystanie z części z używanych telefonów.

Użytkownicy iPhone'ów mogą teraz naprawiać swoje urządzenia korzystając z używanych części, co może znacznie obniżyć koszty naprawy. Zamienniki części w oryginalnych serwisach często nie są dużo tańsze od nowych elementów. Dzięki temu ruchowi naprawy mogą stać się bardziej ekonomiczne. Program naprawy Self Service Repair od Apple umożliwia również wymianę czujników biometrycznych, takich jak Face ID czy Touch ID. Kalibracja tych czujników będzie teraz przeprowadzana bezpośrednio w urządzeniu, co eliminuje potrzebę podawania numeru seryjnego telefonu, z wyjątkiem wymiany płyty głównej.

Jednakże istnieje pewna pułapka. Jeśli iPhone zostanie skradziony i zablokowany przez pierwotnego właściciela, blokada ta będzie rozszerzać się również na używane części urządzenia. To oznacza, że części z takiego urządzenia nie będą nadawać się do ponownego użycia. Dla użytkowników może to być nieprzyjemnym zaskoczeniem, zwłaszcza gdy już zapłacą za część i będą próbować ją zainstalować.

Aby rozwiązać ten problem, Apple wprowadzi od jesieni funkcję wyświetlania statusu tych komponentów. Użytkownicy będą mieli więcej informacji na temat pochodzenia części oraz tego, czy są to elementy nowe czy używane. Dzięki temu będzie łatwiej wykryć, czy serwis naprawczy faktycznie instaluje nowe, oryginalne części, czy też próbuje zastosować starsze lub nieoryginalne zamienniki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple umożliwi własnoręczną naprawę iPhone'a z użyciem używanych części

 0