Apple usuwa 25 aplikacji VPN z Appstore na żądanie Putina

Apple usuwa 25 aplikacji VPN z Appstore na żądanie Putina

Firma Apple usunęła 25 aplikacji VPN ze swojego sklepu App Store w Rosji na formalny wniosek rosyjskiego państwowego organu nadzoru komunikacji, Roskomnadzoru. Jak podaje The Moscow Times, wśród usuniętych aplikacji znajdują się m.in. Red Shield VPN i Le VPN.

Według Reutersa, popyt na usługi VPN gwałtownie wzrósł po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, a także po zablokowaniu przez Rosję dostępu do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram. Facebook został zablokowany za rzekomą „dyskryminację rosyjskich mediów”, a Instagram po zezwoleniu na posty wzywające do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy. To część strategii prezydenta Władimira Putina. W 2017 roku Rosja uchwaliła prawo wymagające od dostawców VPN rejestracji w Roskomnadzorze i blokowania dostępu do stron internetowych, które rząd uznał za niepożądane, co zapoczątkowało m.in. konflikt z komunikatorem Telegram.  Uważa się, że w Rosji jest 15 milionów zarejestrowanych użytkowników Telegrama, z czego 10 milionów korzysta z niego codziennie. Od 1 marca w Rosji obowiązuje również prawo zakazujące reklamowania usług VPN.

Prezydent Władimir Putin od lat atakuje serwisy VPN, aby uniemożliwić ludziom dostęp do serwisów zawierających treści krytyczne wobec Rosji.

apple

W 2019 roku  Roskomnadzor wysłał zawiadomienia do 10 dostawców VPN, żądając, aby zarejestrowali się u regulatora i przekazali dostęp do swoich serwerów, w przeciwnym razie grozi im zakaz działalności. Tylko jeden dostawca VPN, moskiewski Kaspersky Lab, zastosował się do tego. Wielu pozostałych dostawców VPN, w tym ExpressVPN, TorGuard i NordVPN, publicznie sprzeciwiło się wnioskowi Roskomnadzoru o cenzurę. Przynajmniej niektórzy z nich również wyłączali swoje serwery w Rosji na wypadek, gdyby lokalne władze próbowały je przejąć.

„Opcja łączenia się z Rosją za pośrednictwem aplikacji została już usunięta” – powiedział NordVPN w poście na blogu z marca 2019 r. „Rozumiemy, że może to być uciążliwe dla niektórych użytkowników, ale te zmiany są konieczne, aby nasza usługa była bezpieczna”. Z drugiej strony dostawca VPN Hide My Ass! całkowicie wycofał się z Rosji. „To konieczne ustępstwo” — napisała firma we wpisie na blogu . „Jesteśmy członkiem rodziny Avast, co oznacza, że ​​gdybyśmy trzymali się swoich zasad, naraziłoby to zdolność firmy-matki do zapewnienia darmowej ochrony antywirusowej Rosjanom”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple usuwa 25 aplikacji VPN z Appstore na żądanie Putina

 0