Apple Vision Pro wspiera HDR i odświeżanie 90 Hz. Apple potwierdza

Apple Vision Pro wspiera HDR i odświeżanie 90 Hz. Apple potwierdza

Dosłownie kilka dni temu poznaliśmy plany wydawnicze Apple, jeśli chodzi o wirtualną rzeczywistość i trzeba przyznać, że Vision Pro wygląda naprawdę interesująco. Dziś dowiedzieliśmy się, że zestaw ten będzie wspierał wysoką częstotliwość odświeżania i szeroki zakres tonalny HDR.

Wiemy, że głównym elementem Vision Pro jest wyświetlacz micro-OLED o bliżej nieokreślonej rozdzielczości (podana została jedynie liczba pikseli, która wynosi 23 miliony) i choć Apple ma z reguły w zwyczaju tworzyć szczegółową specyfikację wypuszczanych na rynek urządzeń, w tym wypadku takowej na stronie producenta nie uświadczymy. Nie wiemy czym jest to spowodowane i wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, ale dowiedzieliśmy się, że nowy zestaw VR wspiera zarówno protokół HDR, jak i częstotliwość odświeżania rzędu 90-96 Hz.

 

90 Hz w Apple Vision Pro

Dlaczego google pracują w zakresie częstotliwości, a nie jednej stałej? Według producenta, zestaw natywnie obsługuje odświeżanie 90 Hz, ale dla zwiększenia płynności podczas oglądania zawartości tworzonej w 24 klatkach na sekundę, 96 Hz, dla których 24 Hz jest pełnym dzielnikiem, zdecydowanie poprawia wrażenie wizualne w porównaniu do klasycznych wyświetlaczy, przede wszystkim telewizorów z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Takie wyjaśnienie zapewne ma w sobie nieco prawdy, ale warto przypomnieć, że wyświetlacz w goglach Valve i Sony odznacza się odświeżaniem 120 Hz, dla których 24 Hz też jest pełnym dzielnikiem. Nie wiemy, który zestaw będzie w tym zastosowaniu lepszy. Trzeba poczekać do pierwszych testów.

Bliżej nieokreślony HDR w Vision Pro

Jeśli chodzi o HDR, tutaj też nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów. Nie znamy maksymalnej jasności dla zastosowanych ekranów "4K", a zatem nie możemy nawet oszacować możliwości szerokiego zakresu tonalnego, ale biorąc pod uwagę fakt, że oba wyświetlacze to OLED-y, możemy spodziewać się nieskończonej czerni, szerokiego pokrycia palety barwowej DCI-P3 i wygaszania "per-pixel", jak to zresztą ma w zwyczaju robić tego typu ekran zarówno w telewizorach, jak i smartfonach czy monitorach komputerowych.

Pełna specyfikacja urządzenia Apple Vision Pro zostanie udostępniona zapewne bliżej sklepowej premiery w przyszłym roku, ale już teraz wiemy, ile za taki zestaw przyjdzie nam zapłacić. I jak na Apple przystało, jest drogo, bo Vision Pro wyceniono na 3499 dolarów amerykańskich, a zatem po doliczeniu podatku VAT, Polakowi przyjdzie zapłacić ok. 17 890 zł, zakładając, że na start kurs dolara oscylować będzie wokół 4,15 zł. To jak, kupujecie?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple Vision Pro wspiera HDR i odświeżanie 90 Hz. Apple potwierdza

 0