Apple vs Qualcomm - niemiecki sąd zakazuje sprzedaży starszych iPhone`ów

Apple vs Qualcomm - niemiecki sąd zakazuje sprzedaży starszych iPhone`ów

Ostatnie tygodnie nie są łatwe dla Apple, ponieważ nie dosyć, że firma musi tłumaczyć się z wyginających iPadów Pro, a sprzedaż nowych iPhone’ów nie idzie tak dobrze jak zakładano, to jeszcze gigant z Cupertino przegrywa batalie sądowe z Qualcomm. Na początku miesiąca musiał przełknąć gorycz porażki w Chinach, gdzie sąd, w związku z naruszeniem dwóch patentów twórców Snapdragonów, zakazał sprzedaży i importu wszystkich smartfonów Amerykanów od iPhone’a 6S do iPhone’a X, ale w tym przypadku producent zdaje się ignorować ten zakaz, twierdząc, że nowy update systemu do wersji iOS 12 pozwala mu go obejść (choć Qualcomm jest innego zdania i sprawa jest daleka od zakończenia). Teraz z kolei Apple otrzymało kolejny mocny cios, tym razem w Europie, a konkretniej niemieckim sądzie, który także wydał wyrok na korzyść Qualcomm.

Apple otrzymało kolejny mocny cios, tym razem w Europie, a konkretniej niemieckim sądzie, który także wydał wyrok na korzyść Qualcomm.

Apple vs Qualcomm - niemiecki sąd zakazuje sprzedaży starszych iPhone`ów

Qualcomm skutecznie dowiodło przez sądem u naszych zachodnich sąsiadów, że modemy LTE produkowane przez Intela i podwykonawcę zajmującego się dostarczaniem podzespołów, firmę Qorvo, które wykorzystywane są w iPhone’ach, naruszają jego patenty. Jak podaje CNBC, patenty te dotyczyć mają technologii Envelope Tracking, która pozwala oszczędzać energię w momencie przesyłania i otrzymywania bezprzewodowego sygnału. W związku z wydanym wyrokiem, Apple nie może sprzedawać w Niemczech modeli iPhone 7 i iPhone 8, czyli tańszych smartfonów, które wybierane są obecnie przez osoby poszukujące bardziej przystępnych cenowo telefonów tej marki. Warto jednak podkreślić, że najnowsze smartfony producenta, które też mają narzucone większe marże i przynoszą większe zyski, czyli iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone Xr nie są objęte zakazem.

Apple nie ukrywa rozczarowania takim obrotem sprawy i w wydanym oświadczeniu przeczytać możemy, że “kampania Qualcomm to desperacka próba odwrócenia uwagi od prawdziwych problemów pomiędzy obiema firmami, a ich taktyka w sądach i prowadzeniu biznesu szkodzi innowacji oraz konsumentom”. Apple przekonuje również, że Qualcomm upiera się przy wygórowanych opłatach licencyjnych „za robotę, której nie wykonali”. Intel z kolei w swoim nowym wpisie na blogu, zatytułowanym „Another Attempt to Stifle Competition”, twierdzi, że celem Qualcomm nie jest windykacja jego własności intelektualnej, ale pozbycie się konkurencji, co po prostu jest szkodliwe dla konsumentów. Nie trzeba było również długo czekać na odpowiedź ze strony Qualcomm, które podkreśliło, że dwa niezależne sądy w ciągu dwóch tygodni potwierdziły wartość ich patentów i uznały, że Apple je narusza, zakazując sprzedaży iPhone’ów.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple vs Qualcomm - niemiecki sąd zakazuje sprzedaży starszych iPhone`ów

 0