Apple w iOS 11.4 zablokuje możliwość łamania zabezpieczeń iPhone`ów?

Apple w iOS 11.4 zablokuje możliwość łamania zabezpieczeń iPhone`ów?

W chwili obecnej istnieją dwie skuteczne formy łamania urządzeń Apple (poza oczywistą trzecią, polegającą na pobieraniu skanu palca od przestępcy, bądź zmarłego), z których korzystają przede wszystkim służby bezpieczeństwa i policja. Apple chce zablokować te możliwości.

Już jakiś czas temu informowaliśmy o urządzeniach GreyKey, które potrafią odblokować smartfony iPhone, a nawet umożliwiają wyłączyć szyfrowanie. Podłączając dwa przewody Lighting do urządzenia, można złamać iPhone'a nawet w trzy godziny. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 3 dni, zależnie od stopnia skomplikowania hasła. Jest to oczywiście narzędzie, które pokochały różne agencje rządowe i policja. Koszt urządzenia to od 15000 do 30000 dolarów USD, więc nie jest to suma, której nie pozwoli sobie wydać FBI, CIA, czy nawet dużo mniejsze organizacje. Inna możliwość łamania zabezpieczeń, to przesłanie urządzenia do izraelskiej firmy Cellebrite, która za jeszcze mniejsze pieniądze dokonuje odblokowania urządzenia. Apple wyszło jednak z inicjatywą i postanowiło zablokować takie działania.

Apple próbuje odzyskań nadszarpnięty wizerunek i odzyskać status producenta smartofnów, których nie da się złamać

W najnowszej wersji oprogramowania iOS 11.4 beta wprowadzono nową opcję. Jeśli iPhone ie będzie odblokowany przez tydzień z użyciem hasłą, port Lighting przejdzie w tryb pozwalający tylko na naładowanie. Tryb ten nazwany USB Restricted Mode był obecny już w testowej wersji iOS 11.3, jednakże nie znanych powodów usunięto go z finalnej wersji. Teraz ponownie powraca i wszystko wskazuje, że pojawi się również w końcowej wersji systemu. Nowość po zaktualizowaniu iPhone'a będzie całkowicie blokować transfer danych po porcie Lighting, jeśli iPhone przez minimum tydzień nie był odblokowany z użyciem hasła użytkownika. Gdy uaktywni się tryb USB Restricted Mode urządzenia GreyKey przestaną umożliwiać złamanie smartfona. Jednakże czy taki tryb ma sens? W ważnych sprawach, gdzie istotne jest jak najszybsze pozyskanie informacji, pozyskany smartfon z pewnością zostanie złamany przed upływem 7 dni, co umożliwi wyłączenie USB Restricted Mode na urządzeniu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple w iOS 11.4 zablokuje możliwość łamania zabezpieczeń iPhone`ów?

 0