Apple wbiło Intelowi nóż w plecy, podkupując kluczowego inżyniera 5G

Apple wbiło Intelowi nóż w plecy, podkupując kluczowego inżyniera 5G

W ostatnich tygodniach słyszeliśmy o gorączkowych poszukiwaniach dostawcy modemów 5G do przyszłorocznych modeli iPhone'ów. Jednym z kluczowych partnerów miał być Intel, jednakże niepewność w terminach i możliwość opóźnień spowodowała, że Apple szukało bardziej pewnej alternatywy. Koniec końców Apple i Qualcomm zrezygnowało z wzajemnych pozwów sądowych i wznowili współpracę, co spowodowało, że Intel został na lodzie i postanowił zamknąć swój dział 5G, jako że Apple miało być głównym odbiorcą ich produktów. Okazuje się jednak, że przyczyn odejścia od wyścigu za nową technologią jest więcej, a Apple oprócz powrotu do Qualcomm, wbiło Intelowi ogromny nóż w plecy.

Apple nie dość, że wróciło do Qualcomm pozbawiając Intela ogromnego kontraktu, to dodatkowo zabrało ze sobą kluczowego pracownika Intela.

Wszystko wskazuje na to, że odejście Intela od produkcji modemów 5G było poprzedzone niemal zamachem ze strony Apple, w którym Intel stracił kluczowego inżyniera projektu 5G. Umashankar Thyagarajan został przejęty przez Apple jeszcze w lutym tego roku, by pracował  nad sprzętem mobilnym dla konkurencji. Wszystkie plany Intela związane z 5G wiązały się z Apple, jako że firma ta była największym klientem "niebieskich". Cupertino nie dość, że wróciło do swojego dawnego partnera, to zabrało ze sobą kluczowego pracownika Intela, wraz z kilkoma innymi. Niedawna informacja Intela o zakończeniu działalności związanej z modemami 5G zbiegła się z faktem, że Apple i Qualcomm zakopali topór wojenny, jednak ostatnie doniesienia The Telegraph sugerują, że decyzja została podjęta kilka tygodni przed rozejmem Apple / Qualcomm.

The Telegraph twierdzi, że już w lutym wiedział, że Apple podkupił Intelowi Umashankara Thyagarajana. Nie było to w żaden sposób ukrywane, ponieważ zmianę miejsca zatrudnienia potwierdza chociażby profil LinkedIn, jednakże Telegraph jest w posiadaniu wiadomości email, które podkreślają, że Thyagarajan był kluczowym inżynierem w projekcie chipów Intel XMM 8160, a ten z kolei był podstawą strategii Intela w sprawie technologii 5G dla Apple. Oprócz utraty największego klienta dla modemów 5G, Intel stracił również inżyniera projektu odpowiedzialnego za rozwój chipów. Nikogo nie powinna więc dziwić decyzja o zaprzestaniu związanej z tym działalności, zwłaszcza że Bob Swan, CEO Intela wielokrotnie podkreślał, że nie jest zadowolony z umowy z Apple, na której niemal nie zarabiają i lepiej skupić się na innych obszarach działalności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple wbiło Intelowi nóż w plecy, podkupując kluczowego inżyniera 5G

 0