Apple wygrywa wyścig o pierwszy smartfon z 7 nm SoC. Gdzie jest reszta?

Apple wygrywa wyścig o pierwszy smartfon z 7 nm SoC. Gdzie jest reszta?

Dwóch największych producentów chipów - Qualcomm i MediaTek są zmuszeni do opóźnienia swoich nowych układów w związku z zaporowo wysokimi kosztami produkcyjnymi. Oznacza to, że nowa generacja chipów wykonana w 7 nm procesie technologicznym, która to miała przynieść skok wydajności na poziomie 20-30% w porównaniu do obecnie istniejących procesorów, została przesunięta na późniejszy termin. Qualcomm realnie patrząc będzie musiał opóźnić wprowadzenie swojego przyszłego układu o nazwie (najprawdopodobniej) Snapdragon 855 na początek 2019 roku, co jest świetną informacją dla konkurencji jak Apple. Firma z Cupertino ujawni już w przeciągu zaledwie tygodnia swoje 3 nowe iPhone'y, które mają pracować w oparciu o procesor wykonany 7 nm procesie technologicznym.

Za chwilę pojawi się ogromna przepaść w smartfonach z najwyższej półki. Apple jako pierwsze wprowadzi 7 nm na masową skalę i uzyska ogromną przewagę nad konkurencją.

Układy, które są sercem nowych iPhone'ów zostały wyprodukowane przez fabryki firmy TSMC, która dostarczy również 7 nm GPU i CPU dla AMD. W chwili obecnej jedynie Huawei (poza Apple) zdaje się być firmą gotową na produkcję swoich własnych procesorów 7 nm - chodzi tu oczywiście o niedawno zapowiedziany Kirin 980. Huawei przyznało, że wydało około 300 milionów na badania oraz opracowanie nowego procesu technologicznego, co było największym wyzwaniem, z jakim jak dotąd zmierzyła się chińska firma. Spodziewać się można, że Huawei będzie drugą firmą po Apple, która będzie oferować smartfon oparty o 7 nm procesor. Chodzi tutaj oczywiście o Huawei Mate 20 Pro, którego światowa premiera odbędzie się już 16 października w Londynie.

Co z pozostałymi firmami i fabrykami? Wygląda na to, że cała reszta zamiast gonić za nową technologią, skupia się na ulepszaniu produkcji obecnej i starszej generacji układów 12 nm i 14 nm, które są wciąż wykorzystywane w smartfonach ze średniej i wyższej półki cenowej. Ten segment urządzeń jest wskazywany jako ten, który najszybciej się rozwinie w najbliższych miesiącach, a wielu producentów uważa, że obecne procesory dostarczają wystarczająco mocy jak na potrzeby smartfonów. Niektóre firmy jak Globalfoundries  wstrzymały prace nad chipami 7nm FinFET na czas niekreślony. "Globalfoundries jest w trakcie przekształcania swojego portfolio technologicznego, by zintensyfikować swoje skupienie na dostarczaniu zróżnicowanych ofert dla klientów na szybko rozwijających się rynkach" - oznajmia firma, odnosząc się do procesów 12 nm / 14 nm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple wygrywa wyścig o pierwszy smartfon z 7 nm SoC. Gdzie jest reszta?

 0