Apple wyprzedził Samsunga w sprzedaży smartfonów

Apple wyprzedził Samsunga w sprzedaży smartfonów

Samsung niekwestionowany lider rynku smartfonów został wyprzedzony przez Apple w czwartym kwartale 2020 roku. Firma analityczna Gartner podaje, że producent iPhone'ów odnotował wzrost rok do roku o 14,9%, podczas gdy południowokoreański konkurent musiał liczyć się ze spadkiem sprzedaży o 11,8%. W ujęciu całorocznym Apple ma mniejszy progres - 3,3% zaś Samsung spadek - 14,6%. Wprowadzenie do dystrybucji iPhone'ów 12 pomogło firmie w wypracowaniu dwucyfrowego wzrostu i zajęciu fotela lidera w sprzedaży smartfonów w minionym kwartale. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku. Samsung nie powinien się jednak martwić, ponieważ w skali całego roku utrzymał pierwszą pozycję w rankingu, co stało się to w obliczu mocnej konkurencji ze strony Xiaomi, OPOO czy Vivo.

Apple pokonał Samsunga w sprzedaży smartfonów w czwartym kwartale 2020 roku.

Te marki stały się agresywniejsze na rynkach globalnych, natomiast Apple i Xiaomi jako jedyni producenci smartfonów z pierwszej piątki odnotowali wzrost. Sprzedaż iPhone'a 12 byłaby jeszcze wyższa, gdyby Apple był w stanie nadążyć za popytem, ​​ale globalne problemy z dostępnością chipów uderzyły w łańcuch dostaw. Same światowe dostawy smartfonów spadły w zeszłym roku o 12,5%. Zdaniem Neil Mawstona, analityka ze Strategy Analytics pandemia COVID-19, dystans społeczny, kłopoty w fabrykach oraz rosnące zapotrzebowanie na laptopy i tablety ze względu na naukę/pracę zdalną stworzyły niełatwe warunki dla smartfonów. Prognozuje się, iż ceny kluczowych komponentów m.in. procesorów czy wyświetlaczy dla tych urządzeń wzrosły w ciągu trzech-sześciu miesięcy o 15%.

Jeżeli chodzi o iPhone'y 12 to wzbudzają one spore zainteresowanie od samej premiery i w okresie od października do listopada ubiegłego roku stanowiły 76 procent sprzedaży nowych smartfonów Apple dając lepszy rezultat niż iPhone 11 zaraz po premierze w 2019 roku, który stanowił 69 procent sprzedaży w USA. Sukcesu nie odnosi za to najmniejszy przedstawiciel tej linii, czyli iPhone 12 Mini, którego przedsiębiorstwo najpewniej zaprzestanie dalszej produkcji. Jako przyczyny takiego obrotu spraw należy uznać niższe ceny telefonów poprzedniej generacji oferujących cały czas dobrą wydajność.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple wyprzedził Samsunga w sprzedaży smartfonów

 0