Apple zamierza odwołać się od kary finansowej Komisji Europejskiej

Apple zamierza odwołać się od kary finansowej Komisji Europejskiej

W sierpniu Komisja Europejska zarządziła, aby Apple uregulował należność podatkową w wysokości 13 miliardów euro. Zdaniem KE, pomoc finansowa, którą amerykańskiej firmie udzielił irlandzki rząd była niezgodna z prawem. Gigant z Cupertino we wczorajszym wywiadzie dla Reutersa zarzekł się, że od decyzji się odwoła.

Dzięki porozumieniu Apple i rządu irlandzkiego, amerykańska firma płaciła znacznie niższe podatki. W latach 2003-2014 procentowy próg podatku od przedsiębiorstw, jaki płaciło w tym czasie Apple zmalał z 1% do 0.005%.

Komisja Europejska uznała tego typu działania za nielegalne, gdyż państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą selektywnie przyznawać ulg podatkowych dla wybranych przedsiębiorstw.  Zdaniem Komisarz Komisji Europejskiej Margethe Vestager narusza to zasady wolnego rynku. KE nakazuje firmie Apple zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków, a kwota ta może się powiększyć o kolejne 2 miliardy odsetek.

Sprawa wykorzystywania luk podatkowych tak naprawdę ma początki w roku 1991. Dwie spółki, Apple Sales International i Apple Operations Europe odpowiadają za m.in. dystrybucję produktów firmy na świecie. Umowa opracowana przez Apple zakłada, że klienci kupują sprzęt firmy od Apple Sales International w Irlandii. Firma z Cupertino odprowadza podatki z uzyskanego dochodu Apple Sales International i Apple Operations Europe stosując się do irlandzkiego prawa. Firma opodatkowana jest w oparciu o indywidualną interpretację prawa podatkowego, po raz pierwszy opracowaną w 1991, a następnie odświeżoną w 2007. W roku 2015 Apple dokonało restrukturyzacji i dotychczasowe ustalenia przestały obowiązywać.

Firma Tima Cooka w sierpniu wystosowała oświadczenie w sprawie ustaleń Komisji Europejskiej, w którym krytykuje KE za próbę przepisania historii Apple na nowo i zignorowania irlandzkiego prawa. Amerykańska korporacja posunęła się do stwierdzenia, że KE nie chodzi o kwotę, lecz o to, do której instytucji trafiają pieniądze. Według Apple sprawa ta w negatywny sposób wpłynie na inwestycje i możliwości tworzenia miejsc pracy w Europie. Potentat z Cupertino zarzeka, że płaci swoje podatki, przestrzega prawa i jest pewna, że decyzja KE zostanie uchylona.

Firma z Cupertino planuje w tym tygodniu odwołać się od kary nałożonej przez KE. Bruce Sewell i Luca Maestri z Apple uważają, że firma jest wygodnym celem. Pracownicy technologicznego giganta podkreślają, że w Irlandii została powołana specjalna komisja złożona z biegłych i prawników, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości, a Komisja Europejska nie wzięła tej opinii pod uwagę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple zamierza odwołać się od kary finansowej Komisji Europejskiej

 0