Apple zaoszczędzi miliardy, przenosząc komputery Mac na własne procesory. Kiedy sprzęt potanieje?

Apple zaoszczędzi miliardy, przenosząc komputery Mac na własne procesory. Kiedy sprzęt potanieje?

Przejście Apple na własne procesory Arm jest zapowiadane od dawna. Użytkownicy z pewnością zyskają na mniejszym zapotrzebowaniu na prąd w przypadku nowych SoC i możliwe, że na wydajności, choć tutaj należy ostrożnie wstrzymać się z wyrokami. Na przejściu skorzysta jednak przede wszystkim Apple. Analityk Ming Chi-Kuo powiedział wcześniej, że Apple przechodząc na własny krzem, zaoszczędzi 40-60% w porównaniu do ceny najnowszych procesorów Intela. Sumit Gupta, wiceprezes IBM ds. sztucznej inteligencji, przeprowadził niedawno analizę, szacując koszt produkcji układu M1 na 40 do 50 dolarów za sztukę. Następnie porównał to z szacunkowym kosztem dwurdzeniowego procesora Intel Core i5 w MacBooku Air, który wynosi od 175 do 200 dolarów, a także czterordzeniowego procesora Intel Core i5 w MacBooku Pro, który kosztuje od około 225 do 250 dolarów oraz dokonał obliczeń oszczędności na podstawie dostaw.

Według szacunków procesory M1 przyniosą Apple miliardy dolarów oszczędności, jednak nie widać tego w cenie komputerów Mac.

Oszczędności wynikające z wprowadzenia M1 sięgać mogą 2,5 miliarda dolarów w porównaniu z rokiem 2020, kiedy łańcuch dostaw ucierpiał w wyniku pandemii. Oczywiście zakładając, że szacunkowe obliczenia Gupty dotyczące 5,4 miliona komputerów MacBook Air i 8,6 miliona komputerów MacBook Pro 13 są zgodne z wewnętrznymi danymi sprzedaży Apple. Opierając się na przybliżonych cenach komponentów, Apple wydało około 3,2 miliarda dolarów na same procesory Intela dla 14 milionów komputerów Mac, podczas gdy ta sama ilość chipów M1 kosztować ma zaledwie 697 milionów dolarów (bez Mac Mini).

Niestety mimo tak dużych oszczędności, nie zanosi się na to, by firma obniżyła ceny swoich produktów i uczyniła komputery Mac bardziej przystępnymi. Wyjątkiem jest M1 Mac mini, który jest zauważalnie tańszy niż ostatnia generacja. Jedynym rozsądnym wyjaśnieniem utrzymujących się wysokich cen, jest koszt produkcji w 5 nm. We wrześniu ujawniono, że pojedynczy wafel 5 nm z TSMC może kosztować nawet 17000 USD. To znacznie więcej niż Apple, AMD i inne firmy płacą za krzem 7 nm. Całkiem możliwe, że musimy poczekać na dopracowanie procesu i zwiększenie uzysku, co przełoży się na spadek cen. Albo i nie... w końcu to Apple ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple zaoszczędzi miliardy, przenosząc komputery Mac na własne procesory. Kiedy sprzęt potanieje?

 0