Apple zapowiada potężny Mac Pro 2019 i dedykowany imponujący monitor 6K

Apple zapowiada potężny Mac Pro 2019 i dedykowany imponujący monitor 6K

Apple wystartowało ze swoją konferencją deweloperską World Wide Developer Conference (WWDC) i choć tradycyjnie w przypadku tego corocznego eventu firma koncentrowała się głównie na prezentowaniu nowych wersji swoich systemów operacyjnych oraz dedykowanych im funkcji, to nie zabrakło tu również hardware’u. I to nie byle jakiego, ponieważ gigant z Cupertino w końcu postanowił przedstawić nowego Maca Pro, czyli potężny komputer dedykowany najbardziej wymagającym użytkownikom, artystom 3D, osobom zajmującym się edycją wideo itp. Ta maszyna zorientowana na profesjonalistów długo czekała na odświeżenie, ponieważ tegoroczny model w gruncie rzeczy zastąpi Macka Pro z 2013, a przez te sześć lat wiele zmieniło się na rynku komputerów. Wygląda jednak na to, że Apple nie marnowało czasu, ponieważ ich nowy model zapowiada się na niezwykle kompetentny sprzęt, choć jego cena potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Apple końcu postanowiło przedstawić nowego Maca Pro, czyli potężny komputer dedykowany najbardziej wymagającym użytkownikom i profesjonalistom.

Apple zapowiada poteżny Mac Pro 2019 i dedykowany monitor 6K

I tak, Mac Pro 2019 wyposażony został w 8-rdzeniowy procesor Xeon od Intela (taktowany zegarem 3,5 GHz), kartę graficzną AMD Radeon Pro 580X, 256 GB dysk SSD oraz aż 32 GB pamięci RAM. System zawiera także wyspecjalizowany układ ASIC "Afterburner", który jest w stanie sobie poradzić z „6 mln pikseli na sekundę” lub też odtworzyć trzy jednoczesne streamy z materiałem 8K. Oczywiście, to najbardziej podstawowa wersja i przy składaniu zamówienia możemy zaszaleć, wrzucając do środka 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon, aż 1,5 TB pamięci RAM i nawet dwie karty graficzne AMD Radeon Pro Vega II. Całość upchnięto do dość kompaktowej obudowy wykonanej z aluminium, której design już porównywany jest do tarki. Wierzchnią obudowę można łatwo ściągnąć z góry (służy do tego specjalna rączka, za którą możemy także podnieść sprzęt po zablokowaniu obudowy), zastosowano tu także stalową ramę, a modułowa budowa sprawia, że mamy łatwy dostęp do komponentów, które możemy wymienić. Cena zaczyna się od bagatela 5999 USD, a premiera odbędzie się jesienią tego roku.

Apple zapowiada poteżny Mac Pro 2019 i dedykowany monitor 6K

Do Macka Pro 2019 Apple rekomenduje oczywiście swój nowy monitor Pro Display XDR, który pochwalić może się 32-calowym panelem Retina LCD 6K (6016 x 3384 pikseli). Ten otrzymał bardzo podobny industrialny design (na jego tylnym panelu także znajdziemy „tarkę”), ale co istotniejsze, zapewniać ma odwzorowanie obrazu, jakiego oczekują profesjonaliści. Oznacza to, że wspiera paletę barw P3 i 10-bitową głębię, a obsługuje także niezwykle dokładnie szeroki zakres tonalny, w co nietrudno uwierzyć, ponieważ jego maksymalna jasność to aż 1600 nitów (wartość dotychczas niespotykana w monitorach komputerowych). Apple podaje także, że kontrast to 1000000:1, ale zapewne chodzi tu wartość dynamiczną, a nie statyczną. Poza tym, producent zamiast typowej powłoki antyrefleksyjnej na szkle zastosował coś, co nazywa „nano teksturą”. Oczywiście nie zabrakło tu portu Thunderbolt 3, a w końcu doczekaliśmy się też podstawy wspierającej tryb portretowy. Cena to „zaledwie” 4999 USD, ale za wersję z „nano teksturą” zapłacimy już 5999 USD, a co więcej za podstawę Pro Stand dopłacić trzeba 999 USD lub ewentualnie 199 USD za wieszak VESA. Tak, Apple sprzedaje goły monitor bez podstawy, za którą woła ok. 4000 zł. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple zapowiada potężny Mac Pro 2019 i dedykowany imponujący monitor 6K

 0