APU AMD Cezanne wciąż z iGPU Vega, Van Gogh otrzyma Navi

APU AMD Cezanne wciąż z iGPU Vega, Van Gogh otrzyma Navi

AMD nie zwalnia tempa i już szykuje kolejną generację APU, znaną pod nazwą kodową Cezanne, która trafić ma na rynek w przyszłym roku w ramach trzech serii: Ryzen 5000G, H i U. Jest to następca układów Renoir, które mocno zawojowały rynek mobilny w tym roku. Jak donosi zaś Igor Wallossek z Igor’s Lab, układy Cezanne wciąż znajdują się w steppingu A0, co oznacza, że są na dość wczesnym etapie rozwoju. Z drugiej strony, APU Vermeer (stacjonarne układu Ryzen 4000) osiągnęły już etap B0, co oznacza mniej więcej, że znajdują się już praktycznie na ostatniej prostej i powinny być gotowe do masowej produkcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ich premiery powinniśmy doczekać się na jesieni lub pod koniec lata (wrzesień).

Igor Wallossek potwierdza, że APU Cezanne wciąż wyposażone będą w iGPU z rodziny Vega, a nie Navi, na co liczyło wiele osób.

APU AMD Cezanne wciąż z iGPU Vega, Van Gogh otrzyma Navi

Igor potwierdza, że APU Cezanne wciąż wyposażone będą w iGPU z rodziny Vega, a nie Navi, na co liczyło wiele osób. Najprawdopodobniej będzie to jednak ostatnia iteracja Vegi, która wykorzystywana była już w APU Picasso, a następnie Renoir. Spodziewać mamy się też zapowiedzi procesorów Van Gogh, czyli energooszczędnych APU, które zapewne będą następcami APU Dal, które trafiły na rynek w ramach serii Athlon 3000U. W odróżnieniu jednak od Cezanne, Van Gogh oferować mają zintegrowaną grafikę opartą o architekturę RDNA. Te niskonapięciowe APU wyposażone mają być jednak w CPU Zen 2, kiedy w Cezanne otrzymamy już Zen 3, więc możemy mówić tu o jednym kroku do przodu i jednym do tyłu. Sytuacja zmienić ma się na dobre dopiero z przybyciem APU Rembrandt, czyli następcy Cezanne, który oferować będzie już CPU Zen 3 i iGPU RDNA.

Z przecieków wynika, że Cezanne otrzyma grafikę Vega 20, ale warto zaznaczyć, że nie jest to Vega 20 znana ze stacjonarnych kart graficznych, tylko nazwa kodowa iGPU. To samo tyczy się Van Gogh, które otrzymać ma grafikę Navi 21. Wciąż nie mamy pewności co do planów AMD po Vermeer, czyli kolejnej generacji desktopowych CPU (Ryzen 4000). Jeden z przecieków sugerował, że następcy znani są pod nazwą kodową Warhol i Raphael, ale źródło tej informacji było niepewne, a nie otrzymaliśmy jej potwierdzenia. Wiadomo jednak, że AMD w przyszłym roku wprowadzić ma nową podstawkę dla stacjonarnych procesorów, ale jako że Vermeer wciąż bazować ma na CPU Zen 3, to może być kompatybilny z AM4, z kolei Warhol bazujący na 5 nm architekturze Zen3+ zapewne wymagać będzie już nowego gniazda.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: APU AMD Cezanne wciąż z iGPU Vega, Van Gogh otrzyma Navi

 0