APU AMD Dragon Range i Phoenix mają otrzymać iGPU RDNA 3

APU AMD Dragon Range i Phoenix mają otrzymać iGPU RDNA 3

Według Coelacanth's Dream inżynier AMD opublikował łatkę dla jądra Linuksa, która umożliwia obsługę zintegrowanych procesorów graficznych w nadchodzących APU o nazwach kodowych Dragon Range i Phoenix (Zen 4). Jak się okazuje, oba procesory mogą być wyposażone w iGPU oparte na najnowszej architekturze RDNA 3, która nie weszła jeszcze nawet na rynek samodzielnych GPU (ich premiera nastąpi za niecałe 3 tygodnie).

Napędzane przez architekturę Zen 4 układy Dragon Range to następna generacja APU AMD Ryzen z serii 7045, przeznaczona do laptopów do gier o wysokiej wydajności i te procesory doczekały się właśnie wsparcie w najnowszym patchu AMD dla Linuksa. Łatka wyraźnie wspomina o APU i wskazuje, że obsługuje AMD SoC21 i GFX1103.

APU Dragon Range i Phoenix mogą być wyposażone w iGPU oparte na najnowszej architekturze RDNA 3.

APU AMD Dragon Range i Phoenix otrzymają iGPU RDNA 3

Łatka dla Linuksa nie wskazuje, ile jednostek obliczeniowych RDNA 3 i procesorów strumieniowych AMD planuje umieścić w swoich APU Ryzen 7045 z serii Dragon Range. Ponieważ jednak mówimy o procesorach z TDP 55 W, zakładamy, że są one w stanie zapewnić znacznie wyższą wydajność w porównaniu z istniejącymi układami APU wyposażonymi w grafikę RDNA 2.

Chociaż wiemy, że procesory AMD Ryzen z serii 7040 Phoenix APU są przeznaczone dla bardziej popularnych laptopów (i prawdopodobnie mają TDP między 35 W a 45 W) i bazują na mikroarchitekturze Zen 4, to nie wiemy na pewno, czy również wykorzystują iGPU RDNA 3. Mamy nadzieję, że tak, ponieważ z perspektywy AMD nie ma większego sensu projektować dwóch mobilnych APU z różnymi grafikami, które będą współistnieć na rynku przez dłuższy czas.

Jak zwykle AMD i inne firmy nie komentują tego typu przecieków, więc na więcej informacji na temat APU Dragon Range i Phoenix będziemy musieli poczekać. Być może więcej dowiemy się na targach CES na początku przyszłego roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: APU AMD Dragon Range i Phoenix mają otrzymać iGPU RDNA 3

 0