APU AMD Renoir przetestowane w benchmarku 3DMark 11

APU AMD Renoir przetestowane w benchmarku 3DMark 11

Po tym jak desktopowe CPU Ryzen 3000 trafiły na rynek (gdzie od kilku miesięcy świetnie sobie radzą), kolejnym krokiem AMD w zakresie konsumenckich procesorów są nowe układy APU, czyli jednostki łączące w sobie CPU oraz iGPU. Wiadomo, że czerwona ekipa szykuje się już do wypuszczenia APU znanych pod nazwą kodową Renoir, które oparte będą na 7 nm litografii i zastąpią na rynku 12 nm układy Picasso. Co warto podkreślić, APU tego producenta pod względem nazewnictwa są niejako generacją do przodu w porównaniu z procesorami stacjonarnymi, dlatego też już Picasso należały do serii Ryzen 3000, więc spodziewać można się, że Renoir zadebiutują w ramach serii Ryzen 4000. Nowe CPU oraz iGPU powinny tu przynieść duży skok wydajności względem poprzedników.

Czerwona ekipa szykuje się już do wypuszczenia APU znanych pod nazwą kodową Renoir, które oparte będą na 7 nm litografii i zastąpią na rynku 12 nm układy Picasso.

Próbki inżynieryjne APU Renoir działające na prototypowej platformie procesorowej Celadon-RN zostały przetestowane w popularnym benchmarku 3DMark 11, a wyniki opublikowano w serwisie Reddit w trzech zestawach danych odnoszących się do trzech konfiguracji sprzętowych. W pierwszej (config 1) CPU taktowane jest zegarem 1,70 GHz, iGPU 1,50 GHz, a pamięci DDR4 pracują z prędkością 2667 MHz. W drugiej (config 2) CPU uzyskało 1,8 GHz, a taktowania iGPU i pamięci pozostają nieznane. W trzeciej z kolei (config 3) CPU pracowało z prędkością 2,00 GHz, iGPU 1,10 GHz, a pamięci DDR4-2667. Wyniki z presetu 3DMark 11 Performance możecie zobaczyć na zamieszczonych screenach (nie można sprawdzić ich w bazie danych 3DMark, gdyż nie zostały upublicznione).

Pierwsza konfiguracja uzyskała w teście 3547 punktów i co w tym przypadku najciekawsze, jej taktowanie iGPU jest znacząco wyższe niż w Picasso. W drugiej wynik to 3143 punkty, pomimo zwiększenia taktowania CPU, ale tutaj nie znamy prędkości iGPU i pamięci. Config 3 uzyskał zaś tylko 2374 punkty, co stanowi 33% spadek względem pierwszej konfiguracji, co wynika zapewne nie tylko z wolniejszego iGPU, ale i mniejszej liczny rdzeni w tej jednostce. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu próbkach inżynieryjnych i ich zegary mogą jeszcze znacząco ulec zmianie. Warto też przypomnieć, że układy Renoir oferować mają CPU z rodziny Zen 2 oraz zintegrowaną grafikę składającą się jednostek obliczeniowych Vega oraz przetwarzania obrazu i wyjścia z Navi. Zapowiedzi tych procesorów spodziewamy się na początku przyszłego roku, zapewne na targach CES 2020.   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: APU AMD Renoir przetestowane w benchmarku 3DMark 11

 0