APU Cezanne (Ryzen 5000) dostrzeżone w bazie danych Openbenchmarking

APU Cezanne (Ryzen 5000) dostrzeżone w bazie danych Openbenchmarking

Kolejna generacja APU AMD, Ryzen 5000 (znana pod nazwą kodową Cezanne), została dostrzeżona w bazie danych Openbenchmarking. Przetestowany w bechmarku Xonotic procesor wyposażony był w 8 rdzeni Zen 3 oraz zintegrowaną grafikę Vega. Wydaje się, że jest to stacjonarne APU uruchomione na wewnętrznej testowej płycie Czerwonych w celach kwalifikacyjnych. Z ostatnich przecieków wynika, że premiera układów Ryzen 5000 może nastąpić już na początku przyszłego roku, ale nie wiemy, czy chodzi tu o mobilne procesory czy też desktopowe i spodziewać można się, że na te drugie przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku serii Ryzen 4000. Model odnaleziony w bazie danych Openbenchmarking posiada nazwę kodową „100-000000263-30_Y”, posiada 8 rdzeni i 16 wątków, a jego bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz. Prędkość w trybie boost na chwilę obecną pozostaje nieznana. Widzieliśmy już jednak sample Vermeer osiągające 4,9 GHz, a biorąc pod uwagę, że Ryzen 7 4750G osiąga 4,4 GHz, prędkości przeszło 4,5 GHz nie powinny stanowić problemu dla APU z rodziny Cezanne.  

Kolejna generacja APU AMD, Ryzen 5000 (znana pod nazwą kodową Cezanne), została dostrzeżona w bazie danych Openbenchmarking.

APU Cezanne (Ryzen 5000) dostrzezone w bazie danych Openbenchmarking

 

Nieco bardziej rozczarowująco wypadać może iGPU tych APU, ponieważ ponownie otrzymamy tu architekturę Vega, tyle tylko, że w nowej rewizji. Ta doczekać może się jednak pomniejszych usprawnień, wynikających z litografii 7nm+, co przekładać ma się na szybsze zegary. Przetestowany tu wariant rozpędzał się do 1800 MHz. Benchmark uruchomiono na platformie testowej AMD Artic-CNZ, która służy do sprawdzania wszystkich APU Cezanne, ale wyniki w ramach Xonotic są niższe niż dla układu Ryzen 7 4750G, więc zakładać można, że sterowniki iGPU dla tego chipu nie zostały jeszcze sfinalizowane, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę potencjalnie odległą premierę. Oficjalnej zapowiedzi spodziewamy się bowiem w tym przypadku najwcześniej na początku 2021 roku, w trakcie targów CES, które tradycyjnie odbywają się w pierwszym tygodniu stycznia (w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa zorganizowane zostaną w formie online).

Warto też dodać, że APU Cezanne wciąż bazować mają na podstawkach FP6 i AM4 odpowiednio dla mobilnych i stacjonarnych platform. Potencjał nowej architektury CPU od AMD, czyli Zen 3, zobaczymy zaś jeszcze w tym roku, za sprawą procesorów stacjonarnych Vermeer. Procesory Zen 3 mają przynieść pełnoprawny skok generacyjny, choć wciąż bazować będą na 7 nm procesie technologicznym i przesiadka na 5nm litografię dokona się dopiero wraz z nadejściem kolejnej generacji, czyli Zen 4. Co ciekawe jednak, AMD równolegle do APU Cezanne pracować ma także nad mobilnymi układami Van Gogh z CPU Zen 2 oraz iGPU Navi 2. Nie wiemy jednak, czy te APU trafią na rynek konsumencki.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: APU Cezanne (Ryzen 5000) dostrzeżone w bazie danych Openbenchmarking

 0