APU Ryzen 4000G Pro pojawia się w detalu, pomimo ograniczeń AMD

APU Ryzen 4000G Pro pojawia się w detalu, pomimo ograniczeń AMD

Ostatnio informowaliśmy o wprowadzeniu na rynek układów AMD Ryzen 4000G oraz podobnej, ale przeznaczonej na rynek biznesowy serii Ryzen Pro 4000G. Oba warianty oferują niezłą wydajność wbudowanego układu graficznego, a przy tym zaskakują swoimi możliwościami w podkręcaniu oraz wydajnością. Niestety, pomimo dużego zainteresowania nowymi desktopowymi APU Renoir ze strony konsumentów, AMD postanowiło ograniczyć ich dostępność wyłącznie do gotowych zestawów oferowanych przez zewnętrznych partnerów OEM. Mówiąc krótko Ryzeny 4000G będą dostępne jedynie w gotowych zestawach typu AIO od Lenovo czy HP. AMD oznajmiło, że w tym przypadku pod względem dystrybucji priorytetowo traktuje producentów OEM, nie wiadomo jednak, czy oznacza to późniejsze wprowadzenie Ryzenów G na rynek konsumencki, czy też nie otrzymamy ich wcale.  

W Tajlandii do sprzedaży detalicznej trafiły biznesowe wersje układów Ryzen 4000G Pro, pomimo ich przeznaczenia wyłącznie na rynek OEM.

Wiadomo jednak, że jeśli jest popyt, to zawsze znajdzie się chętny na zaspokojenie potrzeb kupujących. Przedsiębiorczy Tajowie weszli w posiadanie sporej partii najnowszych układów APU z serii Pro do komputerów stacjonarnych i oferują sprzedaż detaliczną, każdemu zainteresowanemu. Jest jednak jedno poważne ograniczenie - dostawa wyłącznie na terenie Tajlandii, choć dla zdesperowanego klienta i to nie będzie przeszkodą. Tajski sklep Autonet wystawił na sprzedaż trzy warianty APU z serii Ryzen Pro 4000G (modele 65W). Ceny sprzedaży, po przeliczeniu z lokalnej waluty, prezentują się następująco:

  • AMD RYZEN 3 PRO 4350G = 185 USD
  • AMD RYZEN 5 PRO 4650G = 253 USD
  • AMD RYZEN 7 PRO 4750G = 395 USD

Dla osób spoza Tajlandii jest to jedynie ciekawostka. Sytuacja ta pokazuje jednak, że skoro w jednym miejscu APU trafiły do detalu, to kwestią czasu jest zanim zaczną wypływać w innych krajach. Otwartą kwestią jest wycena nowych układów - czy możliwości nowych APU są warte takiej ceny? Dodatkowo dochodzi kwestia kompatybilności z płytami głównymi. Seria 500 powinna obsłużyć nowe APU, ale może być konieczna aktualizacja BIOSu, a póki co producenci nie mają potrzeby ich pilnie, publicznie wydawać. Jak dotąd chyba jedynie MSI oficjalni zapewnia, że ich płyty są gotowe na Ryzeny 4000G.

Pokaż / Dodaj komentarze do: APU Ryzen 4000G Pro pojawia się w detalu, pomimo ograniczeń AMD

 0