Architektura AMD Zen 5 ma oferować duży skok wydajności. Wiemy, czego się spodziewać

Architektura AMD Zen 5 ma oferować duży skok wydajności. Wiemy, czego się spodziewać

Dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, potwierdziła na początku tego roku, że procesory oparte na architekturze Zen 5 do zastosowań konsumenckich i serwerowych zostaną wprowadzone na rynek w drugiej połowie 2024 roku. Ostatnie przecieki dały nam już pewne wskazówki na temat nowych CPU AMD, a najnowsza plotka dostarcza informacji, jakiego skoku wydajności możemy spodziewać się względem Zen 4. 

Ta najnowsza plotka pochodzi od znanego autora przecieków na temat sprzętu @Kepler_L2, który twierdzi, że rdzenie Zen 5 będą znacznie szybsze niż ich odpowiedniki w ramach architektury Zen 4. Zgodnie z jego postem na forum AnandTech, testy porównawcze SPEC sugerują, że rdzenie Zen 5 mogą być o ponad 40 procent wydajniejsze niż Zen 4, co prawdopodobnie sprawi, że procesory AMD zapewnią naprawdę duży generacyjny skok w stosunku do CPU obecnej generacji.

Rdzenie Zen 5 mogą być o ponad 40 procent wydajniejsze niż Zen 4, co prawdopodobnie sprawi, że procesory AMD zapewnią naprawdę duży generacyjny skok w stosunku do CPU obecnej generacji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że informator nie podał, czy liczba ta opiera się na metrykach całkowitych, czy zmiennoprzecinkowych. To pierwsze byłoby oczywiście bardziej przydatne, ponieważ wskazywałoby na znacznie lepszą wydajność zarówno w przypadku obciążeń jednowątkowych, jak i wielowątkowych. Nie ma ani słowa, czy sugerowany skok jest wartością średnią, czy też oznacza „nawet” o 40 procent wyższą wydajność. Tak czy inaczej, na tym etapie to wciąż tylko plotka, więc należy traktować ją z przymrużeniem oka.

zen 5
 

Oczekuje się, że architektura Zen 5 będzie obsługiwała całą gamę procesorów w ciągu najbliższych kilku lat, w tym procesory do komputerów stacjonarnych Granite Ridge, które mają pojawić się na rynku pod koniec 2024 roku pod nazwą Ryzen 8000 lub 9000. Inne oczekiwane linie chipów oparte na Zen 5 to APU Strix Point, które również mają zostać wprowadzone na rynek w tym roku, a także procesory do laptopów Fire Range i flagowe układy APU Strix Halo, o których mówi się, że zostaną wydane w 2025 roku.

Firma zastosuje również rdzenie Zen 5 „Nirvana” i Zen 5C „Prometheus” w swoich procesorach serwerowych EPYC nowej generacji, które mają trafić na rynek jeszcze w 2024 r. Według wcześniejszych doniesień chipy te będą produkowane w 3 nm procesie technologicznym TSMC i trafią do masowej produkcji w III kwartale 2024 roku.

AMD oficjalnie oświadczyło, że Zen 5 będzie oferować kilka ulepszeń w stosunku do Zen 4. Obejmują one zwiększoną wydajność, lepszą efektywność energetyczną, przeprojektowany interfejs, a także zintegrowane optymalizacje AI i uczenia maszynowego.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Architektura AMD Zen 5 ma oferować duży skok wydajności. Wiemy, czego się spodziewać

 0