Arctic Alpine AM4 - pasywne chłodzenie dla Ryzenów

Arctic Alpine AM4 - pasywne chłodzenie dla Ryzenów

Arctic zaprezentowało pasywne chłodzenie dla procesorów AM4 o malej mocy, takich jak Ryzeny GE i linia APU Bristol Ridge.

Pasywny radiator Alpine AM4 ma być cichym rozwiązaniem, który będzie w stanie schłodzić procesory, które nie wydzielają ogromnych ilości ciepła. W dobrze wietrzonej obudowie radiator może rozproszyć do 47 W ciepła. Jednakże skoro jest to urządzenie pasywne, skonstruowane z myślą o ciszy i warunkach gdzie wentylatory są ustawione na minimum, albo w ogóle ich nie ma, maksymalne możliwości radiatora kończą się na schładzaniu procesorów z TDP poniżej 35 W.  Alpine AM4 posiada anodowaną powierzchnię, która ma zwiększać wydajność pasywnego radiatora, jak również duże aluminiowe finy, które mają szybko rozpraszać ciepło z procesora. Arctic utrzymuje, że pokrycie tworzy niedoskonałości na powierzchni, co zwiększa wymianę ciepła pomiędzy aluminium a otoczeniem.

Alpine AM4 to świetne rozwiązanie do mini komputerów, które mają pracować w absolutnej ciszy

Alpine AM4 zawiera fabrycznie nałożoną pastę termoprzewodzącą Arctic MX-2, co ma uprościć proces instalacji. Radiator montuje się w nieskomplikowany sposób, najzwyczajniej przykręcając go śrubkami bezpośrednio do otworów montażowych na płycie głównej. Oczywiście po tym rozwiązaniu nie ma co oczekiwać osiągów porównywalnych z chłodzeniem aktywnym, jednak jego możliwości są w zupełności wystarczające dla procesorów z niskiej półki. Producent przeprowadził testy chłodzenia porównując je z radiatorem AMD dołączanym do procesorów. W przypadku  AMD APU A12 9800E oryginalny radiator pod pełnym obciążeniem procesora utrzymywał temperaturę jednostki na poziomie 40 stopni Celsjusza. Alpine nie radził sobie aż tak dobrze, bo procesor pracował z temperaturą 58 stopni Celsjusza, jednak wszystko odbywało się w całkowitej ciszy. Radiator to właściwie zwykły blok aluminium 99mm x 99mm x 70mm, którego ceny jednak nie znamy. Strona producenta oferuje to chłodzenie w cenie 999 dolarów, co jest oczywiście pomyłką i czekamy na jej poprawę.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Arctic Alpine AM4 - pasywne chłodzenie dla Ryzenów

 0