Arctic Sound - dedykowane GPU Intela otrzymać ma gamingowy wariant

Arctic Sound - dedykowane GPU Intela otrzymać ma gamingowy wariant

Jakiś czas temu pisaliśmy o szykowanych przez Intela GPU o nazwach kodowych Arctic Sound i Jupiter Sound, które opracowywane mają być przez Raję Koduriego, który w ubiegłym roku przeszedł z AMD do niebieskiej ekipy. Wtedy wydawało się, że chodzi o dedykowane układy graficzne dla centrów danych oraz streamowania wideo, ale najnowsze przecieki sprawiają, że Arctic Sound z miejsca staje się zdecydowanie bardziej interesujące.

Spekulacje na temat dedykowanych GPU Intela pojawiają się regularnie odkąd firma ogłosiła chęć wejścia na ten segment rynku. Ashraf Eassa z redakcji TheMotleyFool zdaje się mieć jednak dobre dojścia do informacji w tym temacie i tym razem podaje, że oprócz profesjonalnego zastosowania, Arctic Sound posiadać będzie także gamingowy wariant. Co więcej, wydaje się, że za tym pomysłem stoi właśnie Raja Koduri, który najwyraźniej zamierza jeszcze powalczyć na rynku kart graficznych dla graczy i chce sprawić, by Intel wszedł w ten segment rynku "z przytupem". Wygląda więc na to, że współpraca Niebieskich z Czerwonymi, która obecnie owocuje interesującymi układami Kaby Lage-G, wyposażonymi w CPU Coffee Lake i GPU Vega, nie potrwa zbyt długo.

Wygląda więc na to, że Intel rzeczywiście zamierza wejść na rynek kart graficznych i biorąc pod uwagę środki, jakimi dysponuje, ma spore szanse zakończyć duopol NVIDII i AMD

Wracając jeszcze na moment do Arctic Sound, to na chwilę obecną niewiele wiadomo na temat tych układów graficznych, poza tym, że bazować mają na architekturze GPU Gen 12 i będą dedykowanymi grafikami (czytaj niezintegrowanymi) wykorzystującymi modułową technologię MCM (multi-chip module), łączącymi się z CPU za pomocą interfejsu EMIB, który wykorzystywany jest już w serii Kaby Lake G. Wygląda więc na to, że Intel rzeczywiście zamierza wejść na rynek kart graficznych i biorąc pod uwagę środki, jakimi dysponuje, ma spore szanse zakończyć duopol NVIDII i AMD. Na Arctic Sound przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać, ponieważ z harmonogramów producenta oraz informacji uzyskanych od źródeł Eassa wynika, że ich premiera planowana jest na 2020 rok, a trzeba jeszcze brać pod uwagę ewentualne opóźnienia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Arctic Sound - dedykowane GPU Intela otrzymać ma gamingowy wariant

 0