Dell wskrzesza legendarną markę Area-51, która powraca wraz z nowym laptopem oraz komputerem stacjonarnym. Historia tej linii sięga 1998 roku i jest ona związana z doskonale znaną marką Alienware.
Area-51, kultowa marka komputerów wśród graczy, której początki sięgają 1998 roku powraca. Dell zaprezentował nowego laptopa Area-51 oraz komputer Desktop Area-51. Urządzenia będą posiadać karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 50.
Komputer stacjonarny Alienware Area-51
Desktop Area-51 to komputer stacjonarny z pełnowymiarową obudową w wersji tower 80L. Pełnowymiarowa obudowa o pojemności 80 litrów została zaprojektowana tak, aby bez problemu podołać rozmiarom dzisiejszych największych komponentów, a także zapewnić miejsce na przyszłe modernizacje. Zachowuje przy tym optymalne rozwiązanie termiczne. Na pokładzie znajdziemy karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 50 oraz procesor Intel Core Ultra 9 285K.
Nadciśnieniowy system chłodzenia
Konstruktorzy stworzyli nowy system nadciśnieniowego przepływu powietrza. Wentylatory w trzech różnych rozmiarach są skierowane do wewnątrz obudowy, aby zasysać chłodne powietrze z otoczenia. Hermetyczny system uszczelek zapobiega wyciekom i wytwarza nadciśnienie, które wyrzuca ogrzane powietrze z tyłu za pomocą pasywnego wydechu pod ciśnieniem. Zgadza się – nie ma wentylatorów wyciągowych. Takie podejście zmniejsza recyrkulację powietrza, maksymalizując ogólny przepływ.
Działa to w ten sposób: dwa wentylatory w rozmiarze 140 mm kierują chłodne powietrze z otoczenia w górę w kierunku wentylatorów GPU. Kolejne dwa większe wentylatory o średnicy 180 mm tłoczą powietrze z przodu obudowy w kierunku GPU, CPU i pamięci. Wreszcie, podwójne lub potrójne wentylatory 120 mm są dołączone do konfiguracji chłodzenia cieczą, by wciągać dodatkowe powietrze z góry. Tworzy to większe ciśnienie wewnętrzne w porównaniu do zewnętrznego i zmusza ogrzane powietrze do wydostania się przez tylną część obudowy.
Dzięki połączeniu większych rozmiarów wentylatorów i zaawansowanych konfiguracji chłodzenia cieczą konstrukcja nadciśnieniowa przenosi o 25% więcej powietrza przez obudowę, dzięki czemu Area-51 jest do 13% chłodniejszy i pracuje nawet o 45% ciszej podczas intensywnych zadań graficznych.
Łatwy w rozbudowie i konserwacji
Możliwość rozbudowy jest integralną częścią Area-51. Kody QR znajdujące się wewnątrz obudowy odsyłają do filmów instruktażowych dotyczących aktualizacji, napraw i modyfikacji kluczowych komponentów. Obejmuje to przewodniki dotyczące wymiany pamięci RAM, GPU, dysku SSD, zasilacza i przeprowadzania podstawowych prac konserwacyjnych, takich jak czyszczenie filtrów i wentylatorów. Można wymienić również płytę główną – przy zakupie opcjonalnego zestawu przewodów AlienFX potrzebnego do instalacji innych płyt głównych.
Specyfikacja techniczna
Jeżeli chodzi o podzespoły zastosowane w Area-51 możemy liczyć na:
- Dwukanałową konfigurację pamięci RAM do 64 GB DDR5 XMP (2x 32 GB) z prędkością 6400 MT/s
- Do 8 TB pamięci masowej za pośrednictwem 4 TB NVMe M.2 PCIe Gen4 SSD (rozruch) + 4 TB NVMe M.2 PCIe Gen4 SSD (pamięć masowa)
- Chłodzenie cieczą 360 mm lub 240 mm, z możliwością samodzielnej rozbudowy do 420 mm
- Zasilacz ATX12VO o mocy 1500 W – wersja Platinum lub zasilacz ATX12VO o mocy 850 W – wersja Gold
- Siedem konfigurowalnych stref oświetlenia AlienFX z ponad 16,7 milionami kolorów i sześcioma różnymi efektami świetlnymi, wszystkie zarządzane w Alienware Command Center (AWCC)
- Opcjonalna obsługa klienta Alienware Elite Care, działająca 24/7, oferująca ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami, naprawy na miejscu i nie tylko
- Zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym w 85% z plastiku z recyklingu poużytkowego i zasilaczy z 50% stali z recyklingu i miedzi z recyklingu
Ceny i dostępność:
- Dostępność: pod koniec I kw. 2025 w wybranych konfiguracjach. Dodatkowe opcje graficzne i konfiguracje, w tym konfiguracja podstawowa, pojawią się później.
- Cena konfiguracji startowej: ~ 4,499 USD (z NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU)
- Cena konfiguracji wejściowej: już wkrótce
Laptop Alienware Area-51
Laptop Area-51 dostępny jest w wersji 18- i 16-calowej. Urządzenie wyposażono w układ graficzny NVIDIA nowej generacji dla laptopów (producent nie doprecyzował, o jaki konkretnie GPU chodzi) oraz procesor Intel Core Ultra 9 275HX. Area-51 obsługuje najwyższy całkowity pułap mocy w laptopie do gier, przeznaczając do 175 W całkowitej mocy grafiki (TGP) i do 105 W profilu termicznego (TDP) dla procesorów jednocześnie. Area-51 wykorzystuje XMP (Extreme Memory Profile) o prędkości do 7200 MT/s.
Ceny i dostępność:
- Dostępność: pod koniec I kw. 2025, w wybranych konfiguracjach. Dodatkowe opcje graficzne i konfiguracje, w tym konfiguracja podstawowa, pojawią się później.
- Cena konfiguracji startowej: ~ $ 3,199 (z GPU NVIDIA nowej generacji)
- Cena konfiguracji wejścia: ~$1,999
Pokaż / Dodaj komentarze do: Kultowa Area-51 powraca w nowym wydaniu