ARM prezentuje układy CPU i GPU dla przyszłych flagowych telefonów

ARM prezentuje układy CPU i GPU dla przyszłych flagowych telefonów

Computex koncentruje się głównie na nowych technologiach i produktach dla komputerów PC, ale giganci bardziej związani z branżą mobilną też wykorzystują tajwańskie targi do prezentowania swoich nowości. W Tajpej pojawiło się więc brytyjskie ARM, które pochwaliło się swoją następną generacją CPU i GPU, które wykorzystywane będą w SoC dedykowanych przyszłym flagowym smartfonom. Trzeba jednak pamiętać także o projekcie Microsoftu Windows 10 na ARM, gdzie układy mobilne napędzają laptopy, więc nowe produkty ARM mogą trafić także do PC. Nowe chipy to CPU Cortex-A77 i GPU Mali-G77, które, wedle zapewnień producenta, oferować będą znaczące usprawnienia względem poprzedników, nie tylko w zakresie wydajności. Czego więc możemy się po nich spodziewać?

ARM pochwaliło się swoją następną generacją CPU i GPU, które wykorzystywane będą w SoC dedykowanych przyszłym flagowym smartfonom.

ARM prezentuje układy CPU i GPU dla przyszłych flagowych telefonów

ARM obiecuje, że Cortex-A77 zapewni poprawione maszynowe uczenie oraz lepsze doświadczenia w zakresie mieszanej rzeczywistości, a to za sprawą 20% skoku wydajności IPC (instrukcje na cykl zegara) względem poprzedniej generacji, czyli Cortex-A76. Postawienie na 7 nm litografię zdaniem twórców przełoży się 35x wzrost wydajności w maszynowym uczeniu w porównaniu do Cortex-A55. Jeśli zaś chodzi o układ graficzny Mali-G77, to ten bazuje na nowej architekturze o nazwie kodowej Valhall. Dzięki temu oferować ma 40% wzrost wydajności względem Mali-G76, jednocześnie poprawiając efektywność energetyczną o 30% i wykorzystując o 40% mniej przepustowości. Zagęszczenie wydajności także poprawiono o 30%, a ARM podaje, że osiągi w maszynowym uczeniu polepszyły się o 60%. Warto też dodać, że Mali-D77 otrzymało nowy, lepszy procesor obrazu.

Jak to ma zwykle miejsce w przypadku układów ARM, producent ten oferuje praktycznie tylko design i jego implementacja zależna jest od takich producentów jak Qualcomm, Samsung czy Huawei, którzy stosują technologie Brytyjczyków w swoich procesorach mobilnych. Tym samym liczby podawane przez ARM stanowią tylko pewną wskazówkę i mogą znacząco różnić się nie tylko pomiędzy poszczególnymi SoC (Snapdragon, Exynos czy Kirin), ale nawet urządzeniami, które będą je wykorzystywać. Niemniej, powinni spodziewać się wyraźnego wzrostu wydajności urządzeń, które zrobią użytek z nowych CPU i GPU, bazujących na Cortex-A77 i Mali-G77. Pierwszych telefonów i laptopów, które oparte będą o te technologie, spodziewać należy się jednak dopiero w przyszłym roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM prezentuje układy CPU i GPU dla przyszłych flagowych telefonów

 0