ARM zapowiada pierwszą nową architekturę od dekady - ARMv9

ARM zapowiada pierwszą nową architekturę od dekady - ARMv9

Układy bazujące na architekturze ARM zdominowały rynek i dziś znaleźć można je praktycznie wszędzie, od telefonów, przez komputery, nawet po serwery wykorzystujące technologię chmury do napędzania niezliczonej liczby serwisów sieciowych, z których korzystamy każdego dnia. Wygląda jednak na to, że brytyjska firma ARM chce, by tego typu chipy były jeszcze bardziej powszechne w najbliższych latach, a to za sprawą właśnie ogłoszonej pierwszej od dekady nowej architektury tej firmy. Mowa tu o ARMv9, które skupiać będzie się na trzech głównych obszarach: bezpieczeństwie, przetwarzaniu związanym ze sztuczną inteligencją i ogólnej mocy obliczeniowej.

ARMv9 skupiać będzie się na trzech głównych obszarach: bezpieczeństwie, przetwarzaniu związanym ze sztuczną inteligencją i ogólnej mocy obliczeniowej.

ARM zapowiada pierwszą nową architekturę od dekady - ARMv9

ARMv9 obejmuje nową poufną architekturę obliczeniową firmy (Confidential Compute Architecture, w skrócie CCA). Umożliwi ona wykorzystanie nowej koncepcji „Realms”. ARM twierdzi, że wszystkie aplikacje będą miały możliwość wykorzystania Realms do ochrony swojego kodu i wszelkich prywatnych danych, które przetwarzają, wykonując je w odmiennym środowisku innego oprogramowania. Układy ARMv9 będą również wyposażone w najnowszą wersję technologii Scalable Vector Extensions (SVE). Opracowana przy pomocy Fujitsu, jest jedną z technologii używanych przez najszybszy superkomputer na świecie. Firma twierdzi, że jej nowa platforma SVE2 zapewni chipom ARMv9 przewagę podczas przetwarzania 5G, uczenia maszynowego oraz lokalnych obciążeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości na ich procesorze. A jeśli chodzi o samą moc obliczeniową, ARM twierdzi, że v9 umożliwi wzrost wydajności o ponad 30 procent w porównaniu z następnymi generacjami procesorów mobilnych i wykorzystywanych w technologii chmury, m.in. dzięki filozofii projektowania Total Compute.

ARM nie zdradziło, kiedy pierwsze chipy ARMv9 trafią w ręce konsumentów, ale firma jest pewna siebie, jeśli chodzi o przyszłość. Zakłada, że v9 będzie zasilać 300 miliardów nowych chipów opartych na architekturze ARM. Przy obecnym tempie wysyłania chipów ARM firma szacuje, że 100 procent wszystkich udostępnianych na świecie danych będzie wkrótce przetwarzanych przez układy ARM, czy to na pojedynczym urządzeniu, czy w chmurze. Widać, że ARM chce rzucić wyzwanie Intelowi, który dotychczas kontrolował większość sektorów rynku procesorów, ale to ulega zmianie nie tylko za sprawą AMD, ale także dzięki ARM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM zapowiada pierwszą nową architekturę od dekady - ARMv9

 0