Asetek Rad Card - chłodzenie AIO dla kart graficznych montowane w PCI-e

Asetek Rad Card - chłodzenie AIO dla kart graficznych montowane w PCI-e

Alienware w tym tygodniu pokazało nowy zestaw Aurora R11, wyróżniający się imponującą specyfikacją z Intel Core i9 10900KF 10. generacji i Nvidia RTX 2080, ale jednym z najbardziej niezwykłych elementów jest unikatowe chłodzenie all-in-one, które współpracuje z RTX 2080 Super. Jest to jedna z najbardziej nietypowych konsttrukcji, jakie kiedykolwiek widzieliśmy na karcie graficznej. Chłodnica znajduje się w gnieździe PCI-e i jest to pierwszy raz w historii, gdy ktoś zastosował takie rozwiązanie. Producentem chłodzenia jest Asetek, który na Twitterze podkreślił obecność Rad Card (bo tak nazywa się to AIO) w Aurorze R11. Karta Rad to rozwiązanie Asetek do chłodzenia procesorów GPU w obudowach  z ograniczoną przestrzenią. Chociaż wiele osób mogło nie słyszeć o Asetek, firma produkuje szeroką gamę systemów chłodzenia dla wielu dużych marek, w tym Fractal Design, Thermaltake i NZXT. 

Asetek twierdzi, że chłodzenie AIO w Alienware Aurora R11 zmniejsza hałas i temperaturę dzięki zastosowaniu turbiny na chłodnicy.

Dzięki Rad Card firma rozwiązuje problem montowania systemów chłodzenia wodą w obudowach komputerów PC o ograniczonej przestrzeni, co zwykle powoduje, że chłodzenie powietrzem jest jedynym możliwym sposobem chłodzenia GPU. Takie rozwiązanie nie było dotąd przez nikogo stosowane.  Rad Card przypomina nieco, to co widzieliśmy w Asus ROG Matrix GeForce RTX 2080 Ti, który miał chłodnicę z cieczą jako fabryczne chłodzenie, czy też Radeon R9 Fury X. Według Asetka ta konfiguracja redukuje hałas o 69%, a temperatury o 20%, co wydaje się być dość skutecznym rozwiązaniem chłodzenia. 

Póki co rozwiązanie to zarezerwowane jest wyłącznie dla układu RTX 2080 Super w zestawie Alienware. Zastanawiający jest jednak wybór dmuchawy, jako wentylatora dla chłodnicy. Byłoby w miarę zrozumiałą decyzją, gdyby była to chłodniejsza karta, ale tak nie jest. Dmuchawa może z łatwością schłodzić VRM, ale nie procesor graficzny. Wentylator będzie musiał ciężko pracować, aby schłodzić zarówno VRM, jak i GPU. Rozpraszanie ciepła może stać się problemem w obudowie, ponieważ nie będzie tu dużego ruchu powietrza. Możliwe, że Asestek w przyszłości wprowadzi swoje rozwiązanie, jako niezależne chłodzenie w stylu AIO dla CPU, póki co jednak jest to bonus dla klientów Alienware.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asetek Rad Card - chłodzenie AIO dla kart graficznych montowane w PCI-e

 0