ASML twierdzi, że amerykański zakaz serwisowania chińskich narzędzi nie wpłynie na finanse firmy

ASML twierdzi, że amerykański zakaz serwisowania chińskich narzędzi nie wpłynie na finanse firmy

Peter Wennink, odchodzący CEO ASML, powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że nawet jeśli rząd USA ograniczy firmie możliwość serwisowania niektórych zaawansowanych narzędzi do produkcji chipów, które wcześniej były sprzedawane chińskim klientom, te ograniczenia nie wpłyną znacząco na perspektywy finansowe ASML w latach 2025-2030, ponieważ dotkną tylko kilka chińskich fabryk.

Choć chińscy producenci chipów nie mogą już swobodnie nabywać zaawansowanych narzędzi do produkcji układów scalonych, Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) zakupił i zainstalował wiele zaawansowanych maszyn, które umożliwiają mu produkcję chipów w technologii 7 nm (a nawet 5 nm). Niemniej jednak, te maszyny wymagają serwisu. W związku z tym rząd USA obecnie dąży do przekonania zagranicznych rządów, aby powstrzymały swoje firmy produkujące chipy przed serwisowaniem już zainstalowanych narzędzi, co z czasem sprawiłoby, że staną się one bezużyteczne. "Możemy je serwisować, ale bez zawartości amerykańskiej [której eksport do Chin jest ograniczony]", powiedział Wennink agencji Reuters. "Ale dotyczy to tylko ograniczonej liczby systemów. Ale możemy je zainstalować. Wszystko inne, co sprzedaliśmy, możemy zainstalować i serwisować".

CEO ASML twierdzi, że dalsze sankcje na Chiny nie wpłyną na finanse firmy. Zaledwie 3 miesiące wcześniej ASML twierdziło coś zupełnie odwrotnego.

Zarządzanie zainstalowaną bazą (serwisowanie, dostosowywanie i aktualizacja) przyniosło ASML około 5,62 miliarda euro w ubiegłym roku. Choć trudno powiedzieć, ile dokładnie pieniędzy ASML zarobił na serwisowaniu zaawansowanych narzędzi DUV w SMIC, usługi te stanowią znaczący segment biznesowy.

Tymczasem Chiny były głównym miejscem przeznaczenia wysyłek ASML w pierwszym kwartale 2024 r., odpowiadając za 49% przychodów firmy w tej części świata. Praktycznie wszystkie systemy litograficzne wysyłane do Chin są przeznaczone do produkcji na tzw. węzłach końcowych i obecnie nie podlegają żadnym ograniczeniom. Dzięki temu ASML będzie w stanie obsługiwać te narzędzia przez lata.

Oświadczenie jest dość zaskakujące, bo jeszcze na początku roku, w raporcie rocznym za 2023 rok, firma ostrzegała przed kolejnymi sankcjami przeciwko Chinom, które mogą jednocześnie uderzyć w finanse ASML.

Przepisy eksportowe, które nakazują amerykańskim firmom i osobom fizycznym uzyskanie licencji na eksport sprzętu, technologii i usług do produkcji zaawansowanych komponentów półprzewodnikowych. Objęte nimi komponenty to m.in. układy logiczne w procesach 14nm/16nm lub mniejszych, czy pamięci 3D NAND z co najmniej 128 warstwami . W zeszłym roku Japonia i Holandia poszły w ich ślady i ograniczyły eksport zaawansowanych urządzeń litograficznych do Chin.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASML twierdzi, że amerykański zakaz serwisowania chińskich narzędzi nie wpłynie na finanse firmy

 0