ASML: Wojna o półprzewodniki USA-Chiny napędzana jest „ideologią, nie faktami”

ASML: Wojna o półprzewodniki USA-Chiny napędzana jest „ideologią, nie faktami”

Holenderski gigant sprzętu półprzewodnikowego ASML znajduje się w samym centrum konfliktu technologicznego między USA a Chinami. Ostatnio, odchodzący dyrektor generalny ASML, Peter Wennink, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat tej skomplikowanej sytuacji geopolitycznej.

W wywiadzie dla holenderskiej stacji radiowej BNR, Wennink skrytykował amerykańskie ograniczenia handlowe wymierzone w chińskie ambicje w zakresie chipów, twierdząc, że są one napędzane bardziej ideologią niż dowodami. „Tego rodzaju dyskusje nie są prowadzone na podstawie faktów, treści, liczb lub danych, ale na podstawie ideologii” – stwierdził. Pod jego kierownictwem ASML stało się największą firmą technologiczną w Europie, z Chinami jako drugim co do wielkości rynkiem po Tajwanie. Pekin zintensyfikował wysiłki na rzecz samowystarczalności w dziedzinie półprzewodników, co znacząco przyczyniło się do sukcesu ASML.

Peter Wennink przewiduje, że zimna wojna związana z chipami będzie trwała jeszcze wiele lat, a nawet dekad. „To potrwa jeszcze jakiś czas”.

Jednak USA systematycznie ograniczają technologię, którą można sprzedawać do Chin, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Na początku roku ASML ogłosiło, że nie będzie mogło wysyłać swoich systemów litograficznych NXT:2050i i NXT:2100i do Chin. Najnowsze ograniczenia uniemożliwiły nawet serwisowanie części wcześniej sprzedanego sprzętu.

Dla firmy współpracującej z Chinami od trzech dekad, te restrykcje są poważnym problemem. Wennink zauważył, że ASML ma zobowiązania wobec długoletnich chińskich pracowników i klientów. Pod jego przewodnictwem firma starała się znaleźć równowagę między dwoma narodami, lobbując przeciwko nadmiernym kontrolom eksportu, a jednocześnie sprzeciwiając się naruszaniu przez Chiny praw własności intelektualnej ASML. Wennink przyznał, że jego neutralne podejście mogło wywoływać wrażenie, że jest przyjacielem Chin, jednak podkreślił, że jego lojalność leży po stronie klientów, dostawców, pracowników i udziałowców. ASML ma ogromny interes w utrzymaniu pokoju. 

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASML: Wojna o półprzewodniki USA-Chiny napędzana jest „ideologią, nie faktami”

 0