ASRock A300-STX - najmniejsza na świecie płyta dla AMD AM4

ASRock A300-STX - najmniejsza na świecie płyta dla AMD AM4

ASRock zaprezentowało podczas targów CES 2019 całkiem ciekawą propozycję dla miłośników komputerów w wersjach mini. Zestaw DeskMini A300 dostarczany jest razem z płytą główną A300-STX AM4, która według producenta jest najmniejszą tego typu konstrukcją. Zaskakująco producent tą ciekawą bazę do budowy komputerka typu barbeone wycenia dość rozsądnie, bo wartość ustalono na 119 dolarów i w takiej cenie sprzęt wejdzie na rynek w przyszłym miesiącu. ASRock DeskMini A300 jest kolejny produktem ASRocka z linii DeskMini SFF, wśród których znajdują się również systemy Z390 i B360, które dostarczane są z GPU MXM. Model A300 dostarczany jest z miniaturową płytą A300-STX w formacie micro-STX, co oznacza, że jej wymiary to jedyne 12,7 x 12,7 cm.

ASRock twierdzi, że A300-STX jest najmniejszą na świecie płytą główną przeznaczoną z podstawką AM4.

Aby dokonać tak dużej redukcji rozmiaru zrezygnowano ze slotu PCIe. Płyta dodatkowo nie wspiera kart graficznych MXM, co oznacza konieczność stosowania procesorów z integrowaną grafiką. W tym przypadku możliwości kurczą się do procesorów AMD Raven Ridge i Bristol Ridge z jednym zastrzeżeniem - maksymalne TDP procesora to 65W. Biorąc pod uwagę bardzo małe wymiary, to płyta posiada całkiem rozbudowa możliwości połączeń. Producent na laminacie umieścił dwa złącza M.2 obsługujące dyski SSD w rozmiarze 2280, które można montować po obu stronach płyty. Dodatkowo znalazło się miejsce na dwa porty SATA 6 GB/s dla tradycyjnych napędów. Dwa sloty pamięci SO-DIMM wspierają maksymalnie DDR4-2933 przy zastosowaniu Ryzena, lub DDR4-2400 w przypadku procesorów z serii A.

Porty wyjściowe to HDMI (4K, 60hz) DisplayPort oraz D-Sub. Na płycie znalazły się ponadto porty USB 2.0 oraz USB 3.1 Gen1 Type-A w tylej sekcji I/O oraz dodatkowe  USB 3.1 Gen1 Type-C i Type-A na przedzie. Na płycie jest również miejsce na kartę Wi-Fi w formacie M.2. Płyta znajduje się w obudowie DeskMini o pojemności 1,9 litra i wymiarach 155 x 155 x 80 mm. Zestaw dostarczany jest bez pozostałych podzespołów jak pamięć, dyski czy procesor, co jednocześnie tłumaczy tak niską cenę. ASRock dodatkowo sprzedaje osobno dodatkowe akcesoria jak mocowanie VESA, niskoprofilowe chłodzenie procesora, karty Wi-Fi AC czy kable audio.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock A300-STX - najmniejsza na świecie płyta dla AMD AM4

 0