ASRock H110 Pro BTC+ - płyta główna dla kopaczy wspierająca do 13 GPU

ASRock H110 Pro BTC+ - płyta główna dla kopaczy wspierająca do 13 GPU

Po tym, jak kopanie BitCoina zaczęło wymagać specjalistycznego sprzętu, miłośnicy kryptowalut zaczęli w większym stopniu interesować się innymi cyfrowymi walutami, które szybko zyskały na popularności. Z tej sytuacji postanowili więc skorzystać nie tylko producenci kart graficznych, ale i płyt głównych, którzy zaczęli oferować swoje produkty w wersjach dedykowanych „kopaczom”.

Jednym z nich jest ASRock, który szykuje się właśnie do wypuszczenia na rynek modelu H110 Pro BTC+ wyposażonego w aż 13 slotów PCIe x1 pod GPU. Płyta ta obsłuży procesory Intela siódmej i szóstej generacji, jednocześnie karty graficzne od AMD i Nvidii i posiada dodatkowe złącza zasilające Molex, które dostarczają energię slotom PCIe. Otrzymujemy tu jedno pełnowymiarowe PCIe x16, natomiast reszta to PCIe 2.0 x1. Poza tym, możemy zainstalować tu dwa moduły pamięci DIMM o łącznej pojemności do 32 GB (oczywiście w standardzie DDR4 2400/2133), jak również dysk twardy SSD M.2. Całości dopełniają 4x SATA 6 Gb/s, Gigabit Ethernet z Intel I219V, 4x USB 3.0 (po dwa z przodu i z tyłu), przycisk Reser/Power i układ audio 7.1 CH HD (Realtek ALC887).

ASRock szykuje nową płytę główną dedykowaną kopaniu kryptowalut, która pozwoli na podłączenie aż 13 GPU. Wydaje się, że na rynku pojawiać będzie się coraz więcej tego typu produktów

 Warto jednak pamiętać, że obecnie jedynym systemem, który pozwala na efektywne wykorzystanie takiej płyty głównej, jest Linux, ponieważ  przypadku Windowsa Microsoft nałożył limit na obsługę do 8 GPU i dopóki go nie zniesie, nie będzie można uwolnić pełnego potencjału H110 Pro BTC+ na ich OS. Według nieoficjalnych doniesień nowa płyta od ASRock kosztować będzie ok. 140 USD, co uznać można za atrakcyjną ofertę dla osób, które budują system składający się z ponad 6 kart graficznych. Tym bardziej, że teraz, kiedy ceny kryptowalut osiągają rekordowe poziomy, wymagają one także coraz mocniejszego sprzętu, by pozostać dochodowe. Mamy także nadzieję, że producenci mocniej postawią na modele dedykowane kopaczom, by wysoki popyt nie wpływał na zawyżanie cen produktów skierowanych do graczy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock H110 Pro BTC+ - płyta główna dla kopaczy wspierająca do 13 GPU

 0