ASRock i ASUS: Obecne płyty główne AM4 są kompatybilne z AMD Ryzen 3000

ASRock i ASUS: Obecne płyty główne AM4 są kompatybilne z AMD Ryzen 3000

Asus i ASRock - jedni z czołowych producentów płyt głównych potwierdzili, że obecne płyty AM4 z serii 300 i 400 będą w pełni kompatybilne z nadchodzącymi nowościami od AMD, czyli procesorami Zen 2. Do premiery nowej generacji procesorów z rodziny Ryzen 3000 pozostał niecały miesiąc. Niedawno kilku producentów płyt głównych przekonywało, że aby móc się cieszyć nowymi układami, konieczne będzie zaopatrzenie się w nową płytę główną. Stwierdzenia takie są oczywiście nieprawdziwe, a Asus i ASRock oświadczają, że wystarczy aktualizacja BIOSu, by zapewnić wsteczną kompatybilność z obecną generacją płyt AM4 od obu tych firm. Niestety taki stan rzeczy nie jest po myśli większości producentów, którzy nie zarobią na wymianie płyt głównych, przy okazji kupna nowego procesora.

ASRock ogłosił, że aktualizacje BIOS dla serii płyt głównych AMD X470/B450/X370/B350 oraz A320, przyniosą wsparcie dla nadchodzących procesorów AMD Ryzen.

Nowe BIOSy zostaną udostępnione jeszcze w maju i jak zapewnia ASRock, aktualizacje obejmą niemal wszystkie ich płyty główne. "ASRock ogłosił, że aktualizacje BIOS dla serii płyt głównych AMD X470/B450/X370/B350 oraz A320, przyniosą wsparcie dla nadchodzących procesorów AMD Ryzen. Najnowsze aktualizacje będą dostępne do pobrania na stronie producenta, albo poprzez ASRock APP Shop" - ogłosił ASRock. Mimo to AMD chce dać konsumentom powód, by jednak kupili nową płytę wraz ze świeżutkim Ryzenem 3000. Tym powodem jest nowy chipset X570.

Nowy chipset będzie pierwszym układem przynoszącym na rynek wsparcie dla PCIe Gen4, które to ma dostarczyć podwójną przepustowość w porównaniu do obecnej, trzeciej generacji PCIe. Powinno się to przekładać na lepszą wydajność w konfiguracjach z wieloma GPU z wykorzystaniem technologii CrossfireX i kartami graficznymi nowej generacji, takimi jak Navi, choć trzeba brać pod uwagę, że AMD wciąż oficjalnie nie zapowiedziało, że Navi będzie spierać PCIe 4. Patrząc jednak to, że AMD wprowadza nową technologię na płyty główne z przeznaczeniem dla mas, sugeruje, że Navi również będzie adekwatnie wyposażone.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock i ASUS: Obecne płyty główne AM4 są kompatybilne z AMD Ryzen 3000

 0