ASRock prezentuje najmniejszą płytę dla 28-rdzeniowych Intel Xeon Scalable

ASRock prezentuje najmniejszą płytę dla 28-rdzeniowych Intel Xeon Scalable

ASRock posiada w swojej ofercie naprawdę ciekawe konstrukcje w małych rozmiarach, przeznaczone właściwie dla każdej generacji procesorów HEDT i to zarówno w przypadku CPU Intela jak i AMD. W swoim portfolio posiadają najmniejszą na rynku płytę opartą o chipset X299 (X299-E-ITX AC), jak również najmniejszą płytę główną z układem X399 (X399M Taichi). Teraz producent ten po raz kolejny wprowadza do sprzedaży najmniejszą konstrukcję o nazwie MITX EPC621D4I-2M, tym razem z chipsetem C621. Płyta EPC621D4I-2M wchodzi w skład serii  ASRock Rack Mini-ITX i jest prawdziwym popisem inżynierów. Konstrukcja skupiona jest wokół socketu LGA 3647, który wspiera serwerowe procesory Intel Xeon Scalable, włącznie z Skylake-SP oraz Cascade Lake-SP.

Gdy pojawiły się procesory Intel Xeon z serii LGA-3647, wielu ekspertów żartowało, że to gniazdo procesora jest tak duże, że niemożliwe jest stworzenie z nim płyty Mini-iTX. ASRock pokazuje jak bardzo się mylili i tworzy płytę, gdzie socket zajmuje niemal 40 procent powierzchni.

Płyta potrafi obsłużyć procesory o TDP nieprzekraczającym 205 W, więc z listy wspieranych jednostek należy wykreślić HEDT Xeon W-3175X, jednakże pozostałe 28-rdzeniowe Xeony z TDP 205 W są w pełni kompatybilne z płytą. Uściślają jednak informacje - na EPC621D4I-2M można uruchomić Xeon W-3175X, jednakże tryb boost nie będzie działać poprawnie, jako że model ten posiada TDP na poziomie 255 W i szybko przekroczy limit mocy pod maksymalnym obciążeniem. ASRock umieścił na płycie 6-fazowe VRM, które chłodzone jest małym radiatorem, z długimi aluminiowymi finami. Pojedyncza wtyczka 8-pin ma dostarczać zasilanie do płyty głównej.

Na płycie można obsadzić cztery moduły SO-DIMM DDR4 o maksymalnej łącznej pojemności 128 GB z prędkością do 2666 MHz. Jeśli chodzi o magazyny danych, to mamy tu do dyspozycji dwa sloty M.2 z tyłu płyty oraz 5 portów SATA. Pojedynczy slot PCIe 3.0 x16 jest przeznaczony na kartę graficzną. Panel I/O oferuje dwa porty RJ45 Gigabit LAN, dwa USB 3.0 oraz pojedyncze gniazdo VGA. Projekt płyty jest maksymalnie uproszczony, a sam socket zajmuje tutaj około 40 powierzchni. Wielkość jest tutaj o tyle istotna, ponieważ ważne jest jak największe zagęszczenie.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock prezentuje najmniejszą płytę dla 28-rdzeniowych Intel Xeon Scalable

 0